Home » Archive for 6 Gusht, 2020

Lutfi Haziri: Lugina e Preshevës duhet t’i bashkohet Kosovës

Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë në emisionin Pressing në T7 se Lugina e Preshevës duhet që t’i bashkohet Kosovës. Ai ka thënë se ka qenë padrejtësi historike që Kosova lindore të jetë jashtë kufijve të Republikës së Kosovës. “Dëgjoni, kërkesat e Serbisë ndaj Kosovës po i kalojnë suazat e normales. Ato normalisht po derivojnë nga Akademia e Shkencave.... 

Ministria e Shëndetësisë do të financojë shkollimin e kandidatëve të ardhur nga Lugina

Këtë lajm e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili ka thënë se qytetarëve të Luginës u është siguruar një kuotë e veçantë për shkollim specialistik në Kosovë. Ky është postimi i tij i plotë: Mbështetja për bashkëqytetarët tanë në Luginën e Preshevës nuk do të mungojë asnjëherë! Në kuadër... 

Matthew Palmer: SHBA-të duan një marreveshje gjithëpërfshirëse Kosovë-Serbi

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer shprehet entuziast për rifillimin e bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë. Në një bisedë me portalin Balkan Insider me fokus mbi lajmet për Ballkanin, përfaqësuesi i posaçëm i Sekretarit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor flet për një numër zhvillimesh pozitive në rajon që i përshëndet si hapa përpara në rrugën drejt... 

Lokalitete dhe vendbanime arkeologjike në Preshevë

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor “Ata që nuk e njohin të kaluarën janë si foshnja – nuk dinë gjë!” (Lucrecius Car).  “Popujt, si dhe foshnja, kanë rritën e vet dhe kjo rritë bazohet në njohuritë dhe përvojat e fituara nga e kaluara, nga rrënjët individuale e kolektive. Këto rrënjë gjenden në trashëgiminë kulturore, të krijuar nga njerëzit dhe për... 

Opinion: Ndryshimi i partive politike

Ali Hertica  Partitë politike kanë ndryshuar vitet e fundit, aq sa janë bërë më shumë pjesë e shtetit sesa janë deputetë. Situata politike argumentoi se roli në ndryshim i partisë ka çuar në një erozion të demokracisë ku lidhja midis qytetarit dhe shtetit është dobësuar. Prandaj është bërë gjithnjë e më e vështirë të përfshihen qytetarët siç duhet dhe intensivisht... 

Kosova kërkon rol aktiv të britanikëve në përmbylljen e dialogut me Serbinë

Ministrja e Jashtme, Meliza Haradinaj, ka njoftuar se sot ka zhvilluar një bisedë me Ministren Britanike për Fqinjësi Evropiane dhe Amerikë, Wendy Morton. “E falënderova znj.Morton për mbështetjen e pazëvëndësueshme të Mbretërisë së Bashkuar në fuqizimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës, si dhe për shpreha vullnetin për thellim të mëtejmë të marrëdhënieve... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch