Home » Archive for 9 Gusht, 2020

Kufijtë e Republikës së Kosovës po rrezikohen

Nuk mund të shtyhen në pafundësi problemet e zgjidhjes së Çështjes Shqiptare,duke u rekomanduar shqiptarve “qetësin”dhe në krahin tjetër sllavët të ledhatohen duke rrezikuar Kombin dhe trojet shqiptare.Trupat e NATO,së dhe organet e sigurisë së Republikës së Kosovës duhet ta mbrojnë tërsin tokësore dhe popullin ,e jo të rrezikohen nga gjandamaria dhe paramilitaret... 

Hyrja e xhandarmërisë serbe në Karaçevë, reagon Avdullah Hoti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar pas futjes së disa pjesëtarëve të xhandarmërisë serbe në Karaçevë të Kamenicës. Ai ka thënë se janë angazhuar të gjitha organet përkatëse për të vlerësuar rastin. Hoti ka njoftuar se shpejt do jetë i gatshëm raporti i detajizuar për atë atë që ka ndodhur dje në Karaçevë, derisa ka thënë se veprimet do... 

Disciplina- si deficit i madh te shqiptarët

Nga Skëndër Sadri KAPITI Individin , Shtetin dhe shoqërinë i disiplinon arsimimi i mirë, kultura dhe tradita e mirë e ruajtur dhe e kultivuar mirë; i disiplinon  ligji i mirë kur edhe zbatohet mirë si dhe më kryesori:  individin , Shtetin e shoqërinë  i disiplinon  moraliteti  i lartë njerëzor. Një disiplinë e tillë e bën... 

Nue Oroshi: Historia ka filluar kur unë jam aktivizuar

Shpeshherë tek ne shqiptarët  elemente të ndryshme qoftë politike apo ushtarake janë munduar që duke dhënë fakte kontraverze ta shtrembërojnë historinë edhe para syve tanë edhe pse dëshmitarët dhe akterët e kësaj historie janë shumica gjallë e shëndosh e mirë.Është paradoksale të përvetësohet historia vetëm në momentin kur iks apo ypsilon politikani, luftaraku... 

Besimtarë bektashinjë, gezuar 7- të gushtin

Baba Mondi i fituar nderi në Sofrën e perëndive në Shkelzenin HyjnorëNë Shkelzenin e Shenjtë, në Sofrën e perendive u lutëm për ngadhënjimin e njerëzimit mbi antiKrishtin, covidin 19-të.U ngjitëm dje në Malin e Shenjtë të Shkelzenit me Kryegjyshin Botërorë Edmond Brahimaj, për të kujtuar  misionarin, Sari Salltikun.Në këtë amfiteatër natyrorë, në sofrën e perëndive,... 

DOLI NGA SHTYPI LIBRI „NEZIR ZASELLA LUFTËTAR E ATDHETAR I PËRBETUAR”, I AUTORIT AVDYL UKA

Nga z. Hysen Ibrahimi, recension Suedi, Förslöv, 08.08.2020 Botues: Shoqata e ShkrimtarëvedheArtistëveShqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi REZISTENCA E TIJ ME PUSHKË NË DORË DUKE MBROJTUR PRAGUN E SHTËPISË DHE KAUZËN KOMBËTARE SHQIPTARE E HEROIT NEZIR ZASELLA, RADHITËT SI NJË NDËR TRIMAT MË TË DEVOTSHËM TË KOMBIT SHQIPTAR Jeta historike e popullit shqiptar,... 

Kryetari i Komunës së Preshevës kërkon nga Ministri Zemaj adresim të problemeve të Luginës nga Qeveria e Kosovës

Ministri i Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, z. Armend Zemaj, u prit edhe nga Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi me ç’rast, z. Arifi kërkoi nga Ministri Zemaj që problemet e komunës së Preshevës të adresohen në Qeverinë e Republikës së Kosovës. Pas takimit Kryetari i Preshevës z.Arifi doli me këtë komunikatë për opinion: Sot pata kënaqësinë... 

Komuna e Bujanocit ka mirëpritur Ministrin e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës me bashkëpuntorë

Komuna e Bujanocit ka mirëpritur ministrin e Ministrisë së Shëndetësisë së Republikës së Kosovës z.Armend Zemaj i shoqëruar nga drejtori i Institutit Kombëtar Shëndetësor z. Naser Ramadani, ku nga kryetari Nagip Arifi është informuar rreth gjendjes epidemiologjike të shkaktuar nga Covid 19, si dhe masat e ndërmarra për mbrojtjen e shëndetit të qytetarëve të komunës së... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch