Home » Archive for 10 Gusht, 2020

ZEJTARIA DHE TREGTIA NË PRESHEVË

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Hyrje Zanafilla e zejeve dhe vjetërsisë së tyre në Preshevë, sipas kërkimeve dhe shënimeve arkivore të gjetura daton që nga shekulli XVI apo më konkretisht që nga regjistrimi i vitit 1570. Atëhërë për herë të parë u regjistrua një zejtar-farkatar i quajtur Damjan. Poashtu në këtë shekull, Presheva pas Vranjës, por para Vllasinës... 

Opinion: Miti i zgjedhjeve ndryshimet e mendimit

Ali Hertica  Zgjedhjet pra janë një metodë aristokratike. Kohët e fundit, historiani kulturor David Van Reybrouck mbajti një qëndrim me librin e tij Kundër zgjedhjeve për ta sqaruar këtë. Ai mbrojti një rivlerësim të shortit. “Demokracia përfaqësuese nuk është aspak demokraci, por një aristokraci selektive. Në fund të fundit, siç theksoi Ruso, është përfaqësuesi... 

Bashkimi Evropian reagon rreth hyrjes së xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës

Bashkimi Evropian është në dijeni për hyrjen e xhandarmërisë serbe në territorin e Kosovës. Të shtunën që e lamë pas (7 gusht), xhandarmëria serbe ka hyrë në territorin e Kosovës, konkretisht në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Hyrja e tyre kishte ngjallur frikë te banorët dhe reagime të ndryshme nga skena politike. Ndërkaq, ka qenë vetë KFOR-i që është deklaruar... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch