Home » Archive for 11 Gusht, 2020

Serbia ndalon përdorimin e flamurit kombëtar në Luginën e Preshevës

Autoritetet serbe ndalojnë përdorimin e flamurit kombëtar në Luginën e Preshevës, madje ato familje që përdorin flamurin kombëtar në dasma a tubime të ndryshme, do të gjobiten nga shteti serb. Shqiptarët atje janë pakicë e vetme që nuk u lejohet përdorimi i simboleve kombëtare me ligj. Lidhur me këtë akt, reaguan institucionet lokale nga viset e banuara me shqiptarë. Kështu,... 

Opinion: Artikiteti klasik i republikanizmit

Ali Hertica  Disa nga emrat e parë të mëdhenj për të kontribuar në mendimin politik ishin Platoni  dhe Aristoteli i. Ata jetuan në kohën e Athinës klasike, një periudhë që filloi rreth vitit 500 para Krishtit. Athina ishte e njohur për arkitekturën e saj, lulëzimin e kulturës dhe filozofisë, ndër të tjera, për të cilat kontribuuan Platoni dhe Aristoteli.... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch