Home » Archive for 12 Gusht, 2020

Kush prek shqiponjën përballet me luanët – Të gjithë shqiptarët janë UÇK dhe UÇPMB

Vuçiq, shqiptarët e duan paqen, nëse ju doni luftë do të përballemi në fushë të mejdanit e do të mundim prapë, ashtu si stërgjysherit tuaj Brankoviçin dhe Sulltan Muratin e dytë, e Babain tuaj shpirtëror Millosheviqin.Kur Gjergj Kastrioti dermonte ushtritë barbare otomane, Mbreti Brankoviq i dhuronte për harem bijën e tij Sarën Sulltan Muratit të dytëBrenda dy- tre ditëve... 

Opinion: Drejtësia procedural e rëndësishme në çdo mënyrë

Ali Hertica  Drejtësia procedurale – që kinse  trajtohet në mënyrë të drejtë, të barabartë dhe pa paragjykime – është një themel thelbësor në një shtet kushtetues demokratik. Shkon në zemër të legjitimitetit demokratik. Kjo tregohet pa ndryshim nga hulumtimet për besimin politik dhe mbështetjen demokratike. Kjo drejtësi procedurale është minuar... 

Emine Hoti del me librin e saj të radhës të titulluar “TË GJITHË FËMIJËT JANË ENGJËJ”

Emine Hoti, anëtare e Kryesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi, (SHSHASHS) del me librin e saj të radhës të titulluar “TË GJITHË FËMIJËT JANË ENGJËJ”. Urimet më të përzemërta nga SHSHASHS, për punën dhe veprimtarinë e saj, që nuk po din të ndalur. Po ashtu vlerësojmë lartë recensionin e... 

Kryetari i Komunës së Kamenicës z.Qëndron Kastrati vizitoi sot Bujanocin dhe Preshevën

Postimi i z.Kastrati në profilin e tij në facebook: Me kolegë nga kabineti, sot jemi në Luginë. Vizitën e nisëm në Komunën e Bujanocit për të vazhduar më pas në Preshevë. Kryetarin e Bujanocit Nagip Arifin e urova për pozitën  dhe diskutuam për problematika konkrete që prekin qytetarët e dy vendeve, meqënse jemi komuna kufitare. Edhe njëherë, kryetarit Arifi i shpreha... 

Komuna e Preshevës ndanë fonde për ndihmë punëtorëve të NP “Moravica”

Komuna e Preshevës — Njoftim: Në kuadër të Pakos emergjente “Presheva 2020”, ku përveç bizneseve lokale, bujqëve, pensionistëve dhe studentëve, përfituan edhe institucionet publike Shtëpia e shëndetit dhe NP Moravica, ku kjo e fundit ka shpërblyer punëtorët e saj, të cilët kanë qenë aktiv dhe të ekspozuar ndaj rrezikut gjatë kohës së pandemisë COVID-19. Që... 

OBSH hyn në bisedime me Moskën për zyrtarizimin e vaksinës kundër Covid-19

Pasi Rusia njoftoi se kishte gati vaksinën kundër koronavirusit, Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se po diskutonin me autoritetet e Moskës për zyrtarizim të mundshëm paraprak të vaksinës së aprovuar rishtazi nga Moska. “Mund të them se jemi në kontakt të ngushtë më autoritetet shëndetësore në Rusi dhe diskutimet po vazhdojnë lidhur me zyrtarizmin e mundshëm paraprak... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch