Home » Archive for 13 Gusht, 2020

Epidemiologu Branislav Tiodoroviq akuzon komunitetin shqiptar për situatën e keqe epidemiologjike në Bujanoc

Tiodoroviq tha për RTS-in se situata epidemiologjike në Serbi është duke u përmirësuar, dhe se është e paqëndrueshme “vetëm në jugun e Serbisë”, dhe shtoi se kjo i referohet veçanërisht Bujanocit. – Anëtarët e pakicës kombëtare shqiptare trajtohen në shtëpi, ata mjekohen te mjekët ose institucionet private apo shkojnë për mjekim në Kosovë, dhe kur gjendja e tyre... 

Komuna e Preshevës apelon qyetarët për kujdes gjatë kalimit të hekurudhës në fshatin Raincë shkaku i defektit të rampës

Lajmërohen qytetarët e fshatit Raincë dhe më gjerë që nga ana e Hekurudhave të Serbisë, sot kemi pranuar një shkresë zyrtare, me të cilën n’a kanë njoftuar që për shkak të defektit të një kablli elektrik, rampa në fshatin Raincë përkohësisht do të jetë jashtë funksionit. Për shkak që problemi nga ana e tyre nuk mund të evitohet në kohë të shkurtër, kanë kërkuar... 

Ideali demokratik është ai i qytetarit të artikuluar

Ali Hertica  Në një demokraci liberale, realizimi i lirisë më të madhe të mundshme individuale është parësor. Një koncept kryesor në këtë këndvështrim është pra parimi i neutralitetit. Për shkak të rëndësisë themelore të asaj lirie, asnjë model i vlerës nuk mund të imponohet ose favorizohet nga qeveria. Në fund të fundit, individi vendos plotësisht autonome... 

Zoran Zaev merr mandatin nga Presidenti Pendarovski për formimin e qeverisë së re

Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski tashmë i ka dorëzuar mandatin kreut të LSDM-së, njëherë udhëheqësit të koalicionit “Mundemi” Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re. Sipas Kushtetutës, kreu i LSDM-së brenda 20 ditëve duhet të sigurojë shumicë parlamentare prej 61 deputetëve për formimin e qeverisë së re.  Read More »

Kuvendi i Kosovës nuk voton ligjin për vlerat e UÇK-së

Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur ta votojë projektligjin për mbrojtjen e vlerave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Kjo për shkak të mungesës së kuorumit, pasi në votim morën pjesë vetëm 36 deputetë, nga të cilët 35 votuan pro dhe një kundër. Ndërkohë që 32 deputetë të tjerë të pranishëm në sallë nuk morën pjesë në votim. Projektligji në fjalë ka hasur... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch