Home » Archive for 20 Gusht, 2020

Qeveria duhet të jetë transparent dhe e qartë për veprimet e saj

Ali Hertica  Një shtet i fortë demokratik kushtetues është themeli për këtë. Siguron që liria e njërit përfundon aty ku fillon liria e tjetrit. Ky rregull i ligjit mbron të drejtat e individëve në nevojë dhe na mbron të gjithë kundër abuzimit të pushtetit ose arbitraritetit nga shteti. Dhe është një parakusht për shoqërinë e fuqishme, të hapur dhe shumëformuese... 

Sari Salltiku, faltorja e bekuar dhe e plotëfuqishëme e Kombit Shqiptar, si observator i Nasas që vëzhgon qiellin e galaktikat e pafundme të universit

Nuk di të ketë Komb tjetër që të ketë fatin qiellorë për të patur në trojet e veta amtare tempuj me fuqi çudibërëse siç kanë shqiptarët.Qysh në prehistori e në kohën pellazgjike, në agimin e qytetërimit e të lindjes së besimit Dodona Pellazgjike me orakullin e saj që fliste me gjuhën e Zotit ishte vendi më i adhuruar i botës së lashtë.Janë të famshëm ndërkaq... 

Shahini: Mbështetje me libra shkollorë shqip për shqiptarët në Serbi

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini në vijim të publikimit të disa prej punëve ë realizuara deri më tani përgjatë vitit 2020-të ka përmendur edhe mbështetjen me libra shkollorë shqip në Serbi të fëmijëve të shqiptarëve. “Në vazhdën e punëve të mira gjatë 2020-ës është edhe ndihma konkrete ndaj shqiptarëve në Serbi duke i mbështetur me libra... 

Këshilli Nacional: Shtatori me libra shkollorë shqip

Fillimviti i parë shkollor që nisë me libra shkollor në Luginën e Preshevës. Përfundimisht, Këshilli Kombëtar Shqiptar ka kryer të gjitha obligimet (me pagesën e taksës së përcaktuar) për të siguruar lejimin e teksteve mësimore për shkollat fillore në Luginë nga Shqipëria. Mbi dy dekada, mungesa e librit i ka vështirësuar filloristët arritjen e standardeve më të... 

Selim Selimi e Meliza Haradinaj diskutojn me zyrtarë të SHBA-së për dialogun

Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi dhe Ministrja e Punëve të Jashtme, Meliza Haradinaj-Stublla janë duke vazhduar vizitën në Shtetet e Bashkuara të Amerikë Selimi dhe Haradinaj sot gjatë ditës kanë bërë të ditur se janë takuar në Uashington me Ryan Tully, Drejtor i Lartë në Këshillin e Sigurisë Kombëtare dhe .Amanda B. Ahlers, Drejtoreshë për Çështjet Evropiane në... 

Ramush Haradinaj kundër deklaratës së Hazirajt për marrjen e Luginës në këmbim të 17 fshatrave të veriut bashk me Leposaviqin

Kryetarit të AAK-së, Ramush Haradinaj aspak nuk i ka pëlqyer deklarata e nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri, për shkëmbimin e territoreve me Serbinë, ku përmend marrjen e Luginës së Preshevës dhe dhënien e 17 fshatra të veriut bashkë me Leposaviqin. Haradinaj i ka çuar “selam” LDK-së së Isa Mustafë se partia e tij në një situatë të tillë me këto deklarata, nuk... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch