Home » Archive for 22 Gusht, 2020

TELEISJA E FYTYRËS SË NUSES NË PRESHEVË ME RRETHINË

Shkruan : Xhemaledin SALIHU, profesor Hyrje Presheva në kohën antike, i takonte Dardanisë. Në kohëra të ndryshme, kjo qytezë u sundua nga romakët, bizantët, sllavët, turqit e jugosllavët, mirëpo asnjëherë nuk u dorëzua dhe me dinjitet e xhelozi të madhe ruajti dhe mbrojti traditën dhe kulturën popullore. Ritet e dasmës shqiptare u ruajtën gjeneratë pas gjenerate dhe... 

Isa Mustafa hesht përballë qëndrimeve të Hazirit kur kërkon ndarjen e Kosovës, edhe pse e di se Luginën nuk do ta shohë as në ëndërr!

Nga Enver Bytyqi Lutfi Hazirin e njoh prej shumë vitesh. Kavalier, i komunikueshëm, një njeri që të bën për vete edhe në rrethana të zymta. Luta hyn te politikanët e shkathët që di të rrëshqasë në akull dhe në rrëpira! Ai di të bëjë edhe punë, të cilat jo gjithkush mund t’i bëjë, ndaj shihet si i dobishëm në politikë dhe Lidhja Demokratike për këtë arsye e mban... 

Talat Xhaferi rizgjidhet kryeparlamentar i RMV

Me 62 vota “për”, 43 “kundër” dhe asnjë “të përmbajtur” Talat Xhaferi sërish zgjidhet në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Për zgjedhjen e tij votuan 46 Deputetët e koalicionit “Mundemi” që udhëhiqet nga LSDM-ja, 15 nga BDI-ja dhe 1 nga PDSH-ja e Menduh Thaçit. Deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë braktisur sallën e Kuvendit derisa Xhaferi jepte deklaratën... 

Komunikimi i ndryshuar mediatik

Ali Hertica  Ajo që më shqetëson mua është rëndësia e mediave të besueshme në një demokraci dhe rëndësia e një demokracie që funksionon siç duhet për median e besueshme. Cili është vendi dhe cilat janë ndryshimet në përdorimin e mediave dhe mediave, cila është rëndësia e letërsisë në media? Cila është rëndësia e një rregulli të qëndrueshëm të ligjit,... 

Ali Ahmeti rrënoj përgjithmonë monopolin etnopolitik në Maqedoninë e Veriut

Kryeministri donkishotesk i Malavitës Edi Rama e sejmenët e tij lali Eri e Gjino i diplomacisë nxituan ta përshendesin marrveshjen historike të nënshkruar nga lideri i shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut e njëherësh kryetar i BDI- së fituese të zgjedhjeve z Ali Ahmeti dhe kryetarit të koalicionit fitues mundemi të LSM- së së Zaevit dhe Lëvizjes Besa të Bilal Kasamit per formimin... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch