Home » Archive for 23 Gusht, 2020

Para takimit në SHBA, kërkohet unitet në mes të institucioneve dhe gjithë spektrit politik në Kosovë

Kur kanë mbetur pak më shumë se një javë deri te takimi që pritet të zhvillohet në Uashington në mes të Kosovës dhe Serbisë, i pari i udhëhequr drejtpërdrejt nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kërkohet unitet në mes të institucioneve dhe i gjithë spektrit politik në Kosovë. Njohësit e rrethanave politike në vend vlerësojnë që pozicioni i Kosovës karshi Serbisë mund... 

Opinion: LDK e Re – domosdoshmëri për një epokë të re ndryshimi

Nga Skënder Sadri KAPITI Në vënd që intelektualët, opinionistët dhe analistët e Kosovës ta përkrahin Vjosa Osmanin , dhe ta mbështesin atë , ata bëjnë të kundërtën: e pengojnë dhe përhapin opinion negativ e disfatist  në popull se po të formojë Vjosa parti të re, ajo parti do të dështojë dhe nuk do të ketë sukses. Kjo verteton faktin se intelektualët,... 

Opinion: Dorëheqjet e fejsbukut në politikbërjen preshevare

Shkruan: Nehat HyseniGjatë javës që po e lëmë pas, në politikbërjen preshevare u paraqitën zhvillime spektakulare: kryetari i Kuvendit Komunal, Sami Salihu dha “dorëheqje” nga ky post i rëndësishëm në vetadministrimin lokal, jo në Kuvend, ku realisht është vendi, por në Facebook!Situatë kjo, që nuk është as për të qeshur, meqë është tragjike, por as për... 

Opinion: Vjosa Osmani, kandidatura më e merituar për Presidente e Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITI Nëpër mediat e Kosovës po qarkullojnë pretendimet dhe hamendësitë se kush do të jetë President i Kosovës. Nisur nga faktet dhe realiteti politik dhe duke marrë parasysh rezultatin e zgjedhjeve të 6 Tetorit 2019 si dhe peshën politike të individëve , ajo që do të ishte më e duhura per President të cilin e meriton Kosova, kjo kandidaturë do të ishte... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch