Home » Archive for 27 Gusht, 2020

Unioni Artistik i Kombit Shqiptar shpartalloj strategjine e Ministrisë së Kulturës për zhbërjen e identitetit kulturor dhe shterrimin e trashëgimisë shpirtërore

Propozimi për në UNESKO i Festivalit Folklorik Kombëtar të Gjirokastrës rehabilitim i diktaturës dhe goditje e lashtësisë së trashëgimisë shpirtërore të Kombit Shqiptar.Është viti i 18-të i veprimtarive mbarëkombëtare kulturore artistike të UAKSH-së të cilat shpalosin vlerat e jashtëzakonshme të folklorit shqiptar, ku gjejnë pasqyrimin e vet margaritarë të rrallë dhe... 

Turqia nuk i ka në hesap manovrat greko-qipro-italo-franceze

Nga Skënder Sadri KAPITI Greqia, Franca, Italia dhe Qipro  zhvillojnë nga e mërkura deri të premten një manovër të përbashkët ushtarake në jug të Kretës, në Mesdheun Lindor. Kjo bëhet me qëllim që ta vënë në presion Turqinë, e cila nuk i ka në llogari as Italinë dhe as Francën të cilat janë rrjeshtuar përkrah Greqisë, sepse Turqia eshte forca e dyte ushtarake... 

Sinteza e shkëlqyeshme thjesht nuk ekziston e individualizmit liberal

Ali Hertica  Siç theksova, komunitarizmi ka shumë hije dhe nuance në vijim, unë do të doja të inicioja një alternative të moderuar komuniste për një liberalizëm të mbingarkuar. Vëmendja nuk do të shkojë vetëm tek kritika e individualizmit liberal. Po aq e rëndësishme, më duket se arrij në përfundimin se komunizmi (në krahasim me liberalizmin) i kushton shumë vëmendje... 

Në seancën e sotme, zgjidhen kryetari dhe zv.kryetari i ri i Kuvendit Komunal, por jo edhe ai i Komunës së Preshevës

Sot, u mbajt seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Preshevës pas krijimit të shumicës së re qeverisëse, e cila vazhdoi deri në orët e mbrëmjes pa i përfunduar të gjitha ndryshimet qeverisëse siq ishin marrë vesh paraprakisht partitë e koalicionit të ri qeverisës. Seanca e kuvendit filloi në ora 12, ku këshilltarët e koalicionit të ri PDSH, PVD dhe LR votuan për... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch