Home » Archive for 28 Gusht, 2020

KNSH: LIBRI SHKOLLORË BËHET REALITET NË LUGINËN E PRESHEVËS

Shumë i lumtur e historike që tekstet shkollore nga Shqipëria sot janë bërë realitet në Luginën e Preshevës, pasi që ka kryer të gjitha procedurat doganore Shtëpia Botuese Albas. Më se dy dekada mungesë të teksteve shkollore e gati dy vite përpjekje e angazhim të Këshillit Kombëtar Shqiptar realizohet një nga synimet e prioritetizuara të shqiptarëve në Preshevë,... 

Në “Bandën” e Haklajve apo me “Bandën” e Berishës??!!

Partia Demokratike nuk është lopë për t’u mjelë e vreshtë për t’u vjelëËndrra e Kreshnik Çollakut për t’u  bërë Lalë Krosi do mbetet utopi Historia nuk përsëritet dy herë ÇollakBota është e guximtarëveDikur ju guxuat si emisar, por mos guxoni sot të godisni vlerat e PD-sëGjuha Shqipe e sidomos dialekti gegnisht i saj në të dy variantet si gjuhë... 

Korrupsioni përshkruhetsi pasoj ekonomike, paqëndrueshmëria politike e shtetit

Ali Hertica  Korrupsioni përshkruhet nga Transparenca Ndërkombëtare, kryesore për këtë problem, si “keqpërdorim i pushtetit të besuar publik për interesa private”. Studimi i letërsisë tregon se shkaqet e problemit mund të gjenden kryesisht në cilësinë e qeverisjes, të tilla si një politikë e padukshme dhe mungesa e sigurisë juridike. Një shkak i dytë ka... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch