Home » Archive for Shtator, 2020

SERBIA TË NDJEK SHEMBULLIN E MALIT TË ZI, TË LEJOJË PËRDORIMIN E LIRSHËM TË SIMBOLEVE KOMBËTARE TË PAKICAVE

Në një bisedë telefonike me kryetarin e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi, Faik Nika, përcjella urimet më të përzemërta për shqiptarët e atjeshëm në përmbylljen e procedurave ligjore për të përdorë lirshëm flamurin kombëtar shqiptar si simbolin e tyre në Mal të Zi. Pasi që kishin miratuar projektligji në Malin e Zi për përdorimin dhe shfaqjen publike... 

Patriotizmi është streha e fundit e një poshtërimi

Ali Hertica  Kupa e Botës ishte jo vetëm argëtuese, por edhe edukative. Në këtë mënyrë ne kuptuam edhe një herë vlerën e patriotizmit, i cili lidh njerëz nga të gjitha llojet e grupeve.  Një moment i veçantë, për të cilin një person serioz mund të ëndërrojë me zymtësi. Toka po nxehet, Irani kërcënon të bëhet një fuqi atomike, kriza ekonomike ndizet,... 

Përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës janë pritur në takim nga Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti

Në këtë takim siç thuhet nga zyra e kryeministrit, u bisedua rreth situatës aktuale politike dhe ekonomike në vend. Veç kësaj Hoti me përfaqësuesit e Luginës së Preshevës ka biseduar edhe për sfidat në luftën kundër COVID-19 dhe si gjendjen e shqiptarëve në Luginë. Në këtë takim, Hoti theksoi se Qeveria ka miratuar vendimin për themelimin e “Zyrës për ofrimin... 

Nasim Haradinaj: Nuk e ndërroj mendimin edhe po të dëmohem me 500 miljon vjet

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj në paraqitjen e tij të parë në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara në Hagë tha po mbahet padrejtësisht në paraburgim. Mbrojtja e tij ka kërkuar nga gjykatësi lirimin e menjëhershëm të Haradinajt, meqë siç ka thënë ai, Gjykata Speciale është për krime lufte e klienti tij nuk ngarkohet... 

Do mësohen me idiomën e re sepse patriotizmi është plotësisht i favorshëm në Evropë

Ali Hertic  Kushdo që predikon nacionalizmin po tradhton patriotizmin, tha Presidenti francez Macron në 11 nëntor në përkujtimin e përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Kancelarja Merkel shtoi këtë javë në Bundestag se kjo është një “kontradiktë e vërtetë”. Sipas saj, kjo do të thotë se asnjë kompromis nuk është i mundur.  Udhëheqësit më... 

KNSH: INSTITUCIONALIZIMI I ÇËSHTJES SË LUGINËS PËRMES QEVERISË SË KOSOVËS

Përmes një komunikimi telefonik kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa me kryeministrin e Republikës së Kosovës, z.Avdulla Hoti i ka shpreh mirënjohjen e KKSH-ës rreth vendimit për themelimin e Zyrës për ofrimin e asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës, në kuadër të Zyrës së Kryeministrisë. Ky është një hap i rëndësishëm dhe i domosdoshëm... 

Qeveria e Kosovës themelon zyrën për ndihmë, qytetarëve të Luginës së Preshevës

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për funksioniomin e Zyrës rreth ofrimit të asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës. Ky vendim u mor në mbledhjen e sotme të Qeverisë ndërsa propozimin për themelimin e kësaj zyreje e ka bërë zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, shkruan EO. “Zyra formohet që të ofrojë një drejtor dhe që automatikisht i përgjigjet zyrës... 

Doli nga shtypi libri i titulluar ”RRJEDHA E JETËS NË PËRDITSHMËRI” i autorit Dr. Ramadan Myrtaj – Dani

Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Fjala e redaktorit të librit, z. Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 28.09.2020 DR. RAMADAN MYRTAJ, SHIFET KJART SE QËLLIMI KRYESOR DHE PARËSOR I TIJ ËSHTË TË PËRSHKRUAN PËRVOJËN E TIJ JETËSORE Në këtë vepër studimore, studiohet  në tërësi, rrafshi i veprimit të drejtë të... 

Opinion: “Gabim” që Thaçi e Rama nuk u marrin “leje” turkofobëve kur vizitojnë Turqinë

Nga Skënder Sadri KAPITISa herë që ndonjë politikan e pushtetar i lartë nga Shqipëria e Kosova bëjnë vizita në Turqi, dhe anasjelltas kur ata turq vizitojnë Shqipërinë “shqetësohet” dhe alarmohet së tepërmi elementi turkofob dhe islamofob si ai joshqiptar por edhe ai mercenar shqipfolës në Shqipëri, por sidomos disa nga Kosova.Edhe politika shqiptare kur është në opozitë,... 

Demokratët e Qarkut Kukës rrezojnë komisonin e PD

Nga Azgan Haklaj Shpartallohen pashallarët blu Revolta me votë e demokratëve të Qarkut Kukës ultimatumi i fundit Demokratët e Qarkut Kukës, të rretheve Malësia e Gjakovës (Tropojë), Hasi dhe Kukësi në mënyrë referendare rrëzuan kanditaturat preferenciale të komisonit të çarravëve e miskave, ku u shpartallue kori i përbërë nga ish kryebashkiakë e zevendës të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch