Home » Archive for 3 Shtator, 2020

Avdullah Hoti: Nuk bëhet asnjë diskutim tjetër, përveç se për njohje reciproke

“Une besoj që marrëveshja e sotme që mund të arrihet për bashkëpunim ekonomik, është një hap më afër normalizimit përfundimtar mes dy vendeve që është vetëm njohja reciproke”, ka thënë Hoti. Ai këto komente i bëri në Uashington para fillimit të bisedimeve në Shtëpinë e Bardhë me delegacionin serb, të udhëhequr nga presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Nikoqirë... 

Sonte, në ora 20:45 do të zhvillohet ndeshja Moldavi – Kosovë

Kombëtarja e Kosovës rikthehet në skenë pas shumë muajve mungesë për shkak të pandemisë Covid-19. Dardanët sonte do të zbresin në fushën e stadiumit “Ennio Tardini” në Parma, ku do të përballen me Moldavinë, në ndeshjen e parë të edicionit të ri të Ligës së Kombeve, ndeshje e cila fillon në orën 20:45 dhe transmetohet drejtpërdrejt në RTK. Kosova e nis edicionin... 

Çudia e madhe, të njëjtët: edhe patriotë, edhe tradhtarë

Nga Skënder Sadri KAPITI Është për tu habitur se sa patriotë të mëdhenj deklarohen me fjalë e deklarata politikanët e lartë shqiptarë, dhe po nga goja e tyre dëgjon akuza të rënda tradhtie të lartë kombëtare kundër njëri-tjetrit!?P. sh. është bërë problem i madh kombëtar politik, gjeostrategjik, ekonomik e territorial çështja e percaktimit të kufirit detar shqiptaro-grek.... 

Subjektiviteti i lirisë është , njohja dhe vullneti që ruhet në parimin e shtetit

Ali Hertica  Kur shteti ndërrohet me shoqërinë civile, dhe përcaktimi i tij bëhet në sigurinë dhe mbrojtjen e pronës dhe lirinë personale, interesi i individëve si i tillë është qëllimi i fundit për të cilin ata janë të bashkuar, dhe kështu rrjedh nga kjo,se është çështje vullneti të jesh anëtar i shtetit. – Megjithatë, shteti ka një marrëdhënie shumë... 

Enti për punësim në bashkëpunim me Komunën e Preshevës, shpallin konkurs për programin “Paga ime e parë”

Objektivi i këtij programi është inkurajimi për punësimin e të rinjëve dhe mbështetjen ekonomike në zgjidhjen e problemit të mungesës së personelit. Punëdhënësit e interesuar për të marrë pjesë në Program duhet të shpallin pozicione specifike të punës (me përshkrime të punës, në gjuhën serbe), ku të rinjtë do të trajnohen për të punuar në mënyrë të pavarur... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress