Home » Archive for 12 Shtator, 2020

Selajdin Ramizi-Sela ishte virtuoz në punë dhe atdhetar i madh

(1950 – 2020)Ditën e shtune, më 12 shtator 2020, morëm lajmin e trishtuar për ikjen nga kjo botë, në moshën 70-vjeçare të punëtorit të palodhshëm dhe atdhetarit e patriotit të madh, Selajdin Ramizit-Selës. Ngushëllime familjes dhe farefisit, shokëve e miqëve të shumtë për ndarjen nga jeta të Selës, i cili ishte kampion i vërtetë në punë dhe bëmirës i palodhshëm... 

Zoti Basha shpetoje PD-në nga pushtimi i diversantëve të Sulltan Ramës

Nga Azgan Haklaj Permbysja, as rotacioni nuk ndodh me riciklimin e bijëve të pashallarëve blu I nderuar z Basha! Jam i bindur se jam në kohën e duhur për të bërë këtë komunikin publik me Ju, si Kryetar i Partisë Demokratike por edhe si mik e bashkëluftëtar në këto 7- vite, në betejën për mbrojtjen e demokracisë, shtetit të së drejtës lirisë së fjalës e të... 

Hoti: Për 100 ditë e kthyem Kosovën aty ku e ka vendin

Kryeministri Avdullah Hoti, i është përgjigjur PDK-së e cila e akuzoi se për marrëveshje të dëmshme në Uashington. Hoti përmes një statusi në Facebook, ka thënë se për 100 ditë e kthyen Kosovën aty ku e ka vendin, në Shtëpinë e Bardhë dhe në Bruksel. Ai ka thënë se pas një devijimi disa vjeçar, e kanë kthyer Kosovën prapë në rrugën e integrimit euro-atlantik. Ky... 

PDK: Qeveria Hoti firmosi bashkëpronësinë e Ujmanit me Serbinë

Partia Demokratike e Kosovës e konsideron të dështuar në qeverisjen e brendshme dhe politikën e jashtme, 100 ditëshin e punës së qeverisë të udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti. Përmes një komunikate për media PDK thekson se kjo periudhë e qeverisjes u karakterizua me dështim në menaxhimin e pandemisë, ku Kosova shënoi ndër rastet më larta në botë sa i përket... 

Perandoria e Amerikës mundi perandorinë e terrorit

Nga Azgan Haklaj Krimi dhe terrori e kanë shoqëruar njerëzimin përgjatë gjithë ekzistencës dhe historisë së tij.Bibla na rrëfen për vrasjen e Kainit të cilin satanai e frymëzoj të ekzekutonte vëllain e tij Abelin.Neroni i Romës i hidhte të krishterët para luanëve të uritur, e prijësi i mongolëve Xhengis Khani me hordhitë e tij ndërtonte piramida me koka të prera.Hitleri... 

Ruajtja e pjesëmarrjes është e lidhur ngushtë me klientelizmin dhe gërshetimi ne disa aspekte të demokracisë

Ali Hertica  Pjesëmarrja është një formë e qeverisjes në të cilën njerëzit zakonisht punojnë me përfaqësues të zgjedhur të popullit, por ku pushteti legjislativ ushtrohet indirekt nga partia (a) politike. Në disa raste, këta janë vetëm disa njerëz brenda partisë. Pjesëmarrja mund të njihet nga fakti që votimi në parlament ndjek kryesisht linjën e partisë. Kjo... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress