Home » Archive for 14 Shtator, 2020

Donacion i radhës nga Landi i Tirolit të Austrisë për shkollën fillore “Ibrahim Kelmendi” në Preshevë

Në kuadër të bashkëpunimit të Komunës së Preshevës dhe Landit të Tirolit të Austrisë, sot ka arritur në Preshevë një kamion me banka dhe karrika për nxënësit e shkollës fillore “Ibrahim Kelmendi” në Preshevë. Gjithsejt janë 90 banka dhe 180 karrika të cilat do të shpërndahen për nxënësit e klasëve të para në paralelet e shkollës fillore “Prof... 

Lexoni leksionet e Prof. Eshref Ymeri

Nga Skënder Sadri KAPITI  Lexoni dhe merrni leksione e mësime historie, politike, demokratike, filozofike dhe sidomos , sidomos mesoni leksione patriotizmi nga prof. Eshref Ymeri, lexojeni edhe shkrimin më të fundit të tij :”Në pritje të aktit të tretë të tradhtisë së lartë” i cili më motivoi për të shkruar këtë konsideratë të shkurtër ndaj tij . Është... 

Parandalimi i udhëheqjes shkatërruese

Ali Hertica  Kur ka një udhëheqje shkatërruese brenda një kompanie apo shteti , zakonisht përfshihen menaxherë që përdorin fuqinë e tyre në një mënyrë negative. Ata abuzojnë me pozicionin e tyre për të përmbushur qëllimet dhe nevojat personale dhe klaneve te tyre. Sjellje keqdashëse, që synon përfitime personale, në kurriz të të dy punonjësve dhe organizatës.... 

Jam dardan i Malësisë së Gjakovës dhe do ta heq mantelin serb që ma veshën sllavo- boshevikët

Nga Azgan Haklaj Referendum për kthimin në identitet, si gur themel i bashkimit kombëtar Konti Bertold ish ministër i jashtëm i Perandorisë Austro – Hungareze, miku i madh e i vendosur i shqiptarëve dhe kalorës i lirisë së tyre është shprehur për vendimet e Konferences së Londrës të vitit 1913-të ku ai ishte pjesëmarrës e avokat i çeshtjes shqiptare:”U detyruam... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress