Home » Archive for 18 Shtator, 2020

Konferencë shtypi e Jurisë së Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”

POETJA MAQEDONE LIDIJA DIMKOVSKA – LAUREATE E ÇMIMIT “NAIM FRASHËRI” Poeta Lidija Dimkovaska është fituese e çmimit të madh “Naim Frashëri”, të Edicionit XXIV të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”. Ky është vendimi i Jurisë së Festivalit i përbërë nga studjuesi i letërsisë, Prof. dr. Ymer Çiraku (kryetar), dhe poetët... 

Opinion: Kosova zgjodhi Osmanin dhe Kurtin kurse Hotin e zgjodhën Mustafa,Thaçi & PAN

Nga Skënder Sadri KAPITI Në zgjedhjet e 6 Tetorit 2019 populli i Kosovës, verdikti dhe legjitimiteti demokratik zgjodhën si fitimtarë Znj. Vjosa Osmani dhe Z. Albin Kurti.Pra kështu foli liria, demokracia dhe vullneti i popullit i cili ndëshkoi dështakët, politikën e keqe, tradhtinë dhe krimin e korrupsionin institucional.Kjo qeveri me në krye  Hotin, që erdhi si rezultat i një... 

Flet piktori vlonjat Agim Haxhiraj: Mësuesi imi parë i vizatimit për fat, ka qenë “Piktori i popullit”, Nestor Jonuzi

Mundohesha  të mësoja të reja nga programet e Rai-t, Italian që shihnim  fshehurazi në Vlorë – Në atë kohë admiroja S. Kamberin me veprën “Kthimi i nëndetëseve në bazë” dhe “Aksionistja” të N.Jonuzit – Në socializëm ka patur piktorë që e kanë paguar me jetën burgimin nga spiunimi  i  kolegëve si E. Gjergo, autori... 

Vendi i gjyqtarit në shtetin demokratik dhe kushtetues në Kosovë

Ali Hertica  Kthehu në themel. Nga natyra , koncepti i shtetit të së drejtës është i diskutueshëm – dhe kjo i jep drejtësi karakterit të veçantë të shtetit kushtetues demokratik si një sistem dinamik. Thelbi i çështjes është se forca dhe vlera e shtetit të së drejtës qëndron në një debat të vazhdueshëm – dhe nëse është e mundur i pastër –... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress