Home » Archive for 23 Shtator, 2020

Opinion: Krenar të jesh kosovar

Nga Skënder Sadri KAPITI Frymëzimi gjithmonë nxitet nga kujtesa e  mos-harresa e sakrificave të kombit, e së shkuarës heroiko-historike të tij  dhe të  traditave  e të trashëgimive të mira e të vyera kombëtare që i shërbejnë të tashmes dhe të ardhmes. Historinë dhe të shkuarën duhet ta kuptosh në kushtet e rrethanat e reja kur... 

Militantëve të të gjitha partive politike në Kosovë

Nue Oroshi Militantizmi është një veti apo një shprehi e cila paraqitët tek partiakët të cilët e shohin në të shumtën e rasteve liderin e tyre partiak si idol.Ata krijojnë një lidhje të afërt shpirtërore me liderin e tyre sa që edhe kur ka të drejtë edhe kur gabon në të shumtën e rasteve i gjejnë njëqind e një mijë fakte të paqena për ta mbrojtur atë, dhe për ta... 

NJERIU DOMOSDOSHMËRI PËR NJERIUN!

Lule Alidema, psikologe klinikeNjeriu si qënie njerëzore për një jetë normale duhet të jetë i përmbushur nga nevojat.Në psikologji flitet për nevojat bazike, egzistenciale dhe për ato dytësore që nuk kushtëzojnë jetën e njeriut!Për plotësimin nevojave bazike sigurisht se një rol të rëndësishëm apo kyç luan faktori njeri!Madje, nëse analizojmë më thellë duke filluar... 

Delegacion nga Gjermania, nga Nëndega e NRW, pjesë e inaugurimit të Shtatores e Sheshit të kolonelit hero Ahmet Krasniqi në Vushtri

Nga Hilmi GASHI – Gjermani           Qyteti i Vushtrrisë, ish-Vicianumi i vjetër, të hënën e 21 shtatorit 2020, priti ballëhapur e me nderime të larta shtetërore, strategun trim, Komandantin e Forcave të Armatosura të Kosovës (FARK), ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, publicistin e studiuesin, kolonelin martir Ahmet Krasniqi –... 

Një debat në lidhje me luftën kundër virusit corona

Ali Hertica  Shtetit kushtetues demokratik, duket se shqetësimi është më i vogli kur njësia e kujdesit intensiv së shpejti po fryhet dhe mjekët luftojnë për jetën e pacientëve të tyre. Regjimi kinez admirohet për luftën e tij rigoroze kundër virusit, pjesërisht falë vendosjes masive të teknologjisë së kontrollit. Në të gjithë botën, qeveritë po vendosin një masë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress