Home » Archive for 28 Shtator, 2020

KNSH: INSTITUCIONALIZIMI I ÇËSHTJES SË LUGINËS PËRMES QEVERISË SË KOSOVËS

Përmes një komunikimi telefonik kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa me kryeministrin e Republikës së Kosovës, z.Avdulla Hoti i ka shpreh mirënjohjen e KKSH-ës rreth vendimit për themelimin e Zyrës për ofrimin e asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës, në kuadër të Zyrës së Kryeministrisë. Ky është një hap i rëndësishëm dhe i domosdoshëm... 

Qeveria e Kosovës themelon zyrën për ndihmë, qytetarëve të Luginës së Preshevës

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për funksioniomin e Zyrës rreth ofrimit të asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës. Ky vendim u mor në mbledhjen e sotme të Qeverisë ndërsa propozimin për themelimin e kësaj zyreje e ka bërë zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, shkruan EO. “Zyra formohet që të ofrojë një drejtor dhe që automatikisht i përgjigjet zyrës... 

Doli nga shtypi libri i titulluar ”RRJEDHA E JETËS NË PËRDITSHMËRI” i autorit Dr. Ramadan Myrtaj – Dani

Botues: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Fjala e redaktorit të librit, z. Hysen Ibrahimi Suedi, Förslöv, 28.09.2020 DR. RAMADAN MYRTAJ, SHIFET KJART SE QËLLIMI KRYESOR DHE PARËSOR I TIJ ËSHTË TË PËRSHKRUAN PËRVOJËN E TIJ JETËSORE Në këtë vepër studimore, studiohet  në tërësi, rrafshi i veprimit të drejtë të... 

Opinion: “Gabim” që Thaçi e Rama nuk u marrin “leje” turkofobëve kur vizitojnë Turqinë

Nga Skënder Sadri KAPITISa herë që ndonjë politikan e pushtetar i lartë nga Shqipëria e Kosova bëjnë vizita në Turqi, dhe anasjelltas kur ata turq vizitojnë Shqipërinë “shqetësohet” dhe alarmohet së tepërmi elementi turkofob dhe islamofob si ai joshqiptar por edhe ai mercenar shqipfolës në Shqipëri, por sidomos disa nga Kosova.Edhe politika shqiptare kur është në opozitë,... 

Demokratët e Qarkut Kukës rrezojnë komisonin e PD

Nga Azgan Haklaj Shpartallohen pashallarët blu Revolta me votë e demokratëve të Qarkut Kukës ultimatumi i fundit Demokratët e Qarkut Kukës, të rretheve Malësia e Gjakovës (Tropojë), Hasi dhe Kukësi në mënyrë referendare rrëzuan kanditaturat preferenciale të komisonit të çarravëve e miskave, ku u shpartallue kori i përbërë nga ish kryebashkiakë e zevendës të... 

Partit bëhen të varur nga punësimet e militantëve

Ali Heretica  Si e krijoni një shoqëri në të cilën të gjithë mund të jetojnë të lirë dhe pa frikë nga jeta dhe gjymtyrët, dhe si siguroheni që një urdhër i tillë të jetë edhe rezistent ndaj goditjeve? Shumë mendje të shkëlqyera janë përqendruar në këtë. Pas shpërbërjes së strukturës së tolerancës, në të vërtetë ishte menjëherë e qartë se cila do... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress