Home » Archive for Tetor, 2020

Grenell: Shqiptaro-Amerikanët do të votojnë për Trumpin

Ndërmjetësuesi special për Kosovën dhe Serbinë nga Administrata Trump, Richard Grenell, ka thënë se ka siguruar mbështetjen e shqiptaro-amerikanëve në Detroit. Grenell e ka bërë të ditur nëpërmjet një cicërime në Twitter se përfaqësues të bizneseve dhe liderëve religjioz ia kanë bërë të qartë se do e votojnë kandidatin republikan, Donald Trump. “Në Detroit,... 

Turqia, 97 vjet Republikë

Nga Skënder Sadri KAPITI Turqia festoi këtë vit 97 vjetorin e Republikës, të shtetit modern turk. Turqia sot, supershtet dhe fuqi globale ekonomike,politike dhe ushtarake. Turqia prej 68 vitesh antare besnike e alencës më të madha ushtarake e NATO-s dhe forca e dytë ushtarake e saj pas SHBA-ve. Në tre 3 vitet e fundit Turqia është donatori i parë në botë që shpenzon dhe... 

Tërmeti i fuqishëm shkakton cunami në Turqi

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7 që goditi ishullin grek të Samos pranë brigjeve turke, ka shkaktuar dëme të mëdha në qytetin e Izmirit në Turqi. Shumë pallate janë rrëzuar dhe shkatërruar tërësisht. Mediat turke raportojnë se për shkak të forcës së madhe goditëse të tërmetit, lëkundjet sizmike kanë shkaktuar edhe një cumani. Në një lagje të Izmirit, uji ka... 

EKZISTENCA E KOSOVËS DHE ZGJEDHJET AMERIKANE

MA. AGIM ALIÇKAJ Dëshiroj ta filloj këtë shkrim me vargjet e këngës së patriotit dhe këngëtarit folklorik legjendar Dervish Shaqa “ Pej qat sene qëo konHyrrjeti, ksej Kosove kurrë  s’ju da gazepi”. Dardania e lashtë ilire, Kosova e jonë e dashur dhe e shtrenjtëpo vuan dhe rënkon. Pret dhe kërkon nga bijtë e bijat më tëmirë të saj ta ndihmojnë dhe shpëtojnë... 

Fitorja e Presidentit Donald Trump domosdoshmëri e premisë e rendit të ri botëror

Nga Azgan Haklaj Tashmë zgjedhjet presidenciale në SHBA janë në prag.Me dt tre nëntor në mbrëmje e gjithë bota me mendje, sy e vesh do të jetë në Amerikë për të mësuar rezultatin e shumëpritur.Në njërin kamp qëndron Donald Trump, Presidenti Republikan, i cili i riktheu brenda një mandati Amerikës forcën e dinjitetin për tu përballur me sfidat e së ardhmes si superfuqia... 

Kamberi: Është e trishtueshme për demokracinë, sepse një Kuvend të tillë nuk do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi

“Është e trishtueshme për demokracinë, sepse një Kuvend të tillë nuk do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi”, ka thënë shefi i grupit parlamentar Lugina e Bashkuar – SDA e Sanxhakut, Shaip Kamberi, gjatë fjalimit të tij në Kuvendin e Serbisë, më 28 tetor. Këto fjalë kanë nxitur reagime të shumta të përfaqësuesve të pushtetit në Serbi, por edhe në rrjetet... 

Gjilan: Faton Bislimi takon liderët politik të Luginës së Preshevës

Sot, në Gjilan, kisha nderin të mirëpres të gjithë përfaqësuesit politik dhe partiak (me një përjashtim) të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, me të cilët diskutuam për aktualitetin politik dhe socio-ekonomik në atë pjesë të truallit tonë etnik, si dhe mora idetë e sygjerimet e tyre për programin e punës të Zyrës për Luginë të themeluar me vendim të Kryeministrit... 

Bruksel: Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive

Në Bruksel është zhvilluar të enjten (29 tetor) një raund i ri i takimeve në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë me pjesëmarrjen e shefave të delegacioneve. Qeveria e Kosovës ka lëshuar një komunikatë pas këtij takimi, në të cilën thuhet se temë e diskutimit ishte zgjidhja e pretendimeve financiare dhe e çështjeve të pronës midis dy vendeve. “Në kuadër... 

NDAHET ÇMIMI I PARË PËR SHSHASH “PAPA KLEMENTI XI ALBANI” SUEDI, NGA KËSHILLI ORGANIZATIV I TAKIMEVE LETRARE “ AZEM SHKRELI” NË PEJË

Nga:Xhavit Çitaku,Sekretar i SHSHASHS Pa dyshim, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar” Papa Klementi XI Albani” në Suedi (SHSHASHS), është bërë një ambient i pasur me krijues të vyer, të cilët deri me tash e kanë dëshmuar veten me botimin e shumë titujve të rinj librash dhe veprave tjera të zhanreve të ndryshme. Këshilli Organizativ i Takimeve Ndërkombëtare... 

Kullat e Haradinajve dhe të Jasharajve tempuj të lirisë

Nga Azgan Haklaj Prej dy dekadash kullat e Jasharajve dhe të Haradinajve janë shnderruar simbole të krenarisë kombëtare e në gurëthemel të ardhmërisë, në një vend pelegrinazhi, ku shqiptarët e të gjithë brezave anembanë trojeve tona etnike vijnë këtu ku fjala liri peshon sa vetë kurora e alpeve madhështore që qarkojnë Rrafshin e Dukagjinit.Para pak ditësh Kolosi i fjalës... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress