Home » Archive for 6 Tetor, 2020

Meliza Haradinaj: Situata në Luginë është alarmante, e ne duhet të ngrisim zërin

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, ka thënë se situata në Luginën e Preshevës është alarmante, dhe se duhet ngritur zërin në instaca më të larta për gjendjen e shqiptarëve atje. Ajo këto komente i ka bërë gjatë takimit me kryetarin e komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi. “Situata në Luginë është alarmante, e ne duhet... 

Opinion: Përgjegjësitë e historianit

Nga Nue Oroshi Historiani ka  përgjegjësinë kryesore se si duhet shkruar historia.Ai duhet ta shkruajë historinë sipas ndodhjës së ngjarjeve historike e jo sipas deshirave të politikës aktuale.Historiani shqiptar duhet që ta don vendin dhe popullin shqiptar.Ai duhet bërë çmos që ti zbulojë dokumentët historike që nga koha e lashtësisë duke vazhduar me mesjetën... 

Opinion: Elitat komuniste në demokracin moderne

Ali Hertica  Në ditët e sotme termi “aristokraci” shpesh përdoret si sinonim i fisnikërisë. Por Aristoteli e kuptonte nga aristokracia si një sistem në të cilin sundonin anëtarët më të mirë dhe më të arsimuar të komunitetit – ata që, përmes njohurive, karakterit dhe përvojës së tyre, ishin në gjendje të merrnin vendimet më të mençura. Sapo njohuria... 

Opinion: Ja pse e mbështes Lulzim Bashën

Nga Skënder Sadri KAPITI Me Lulzim Bashën si kryetar i PD-së, së pari vetë Partisë Demokratike po i bëhet VETING-u, dekriminalizimi, dekorruptimi dhe dekomunistifikimi politik.Kjo duket në mënyrën transparente dhe demokratike të përzgjedhjes së kandidatëve për deputetë , ku për herë të parë në këto 30 vite tranzicion Kryetari Basha dhe PD e ripërtërirë po japin shëmbull... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch