Home » Archive for 13 Tetor, 2020

Mëkatarja Europë dhe antishqiptarizmi, shovinizmi e genocidi sllavo-grek

Nga Skënder Sadri KAPITI Jo vetëm historia shqiptare, por gjithë historia ballkanike dhe europiane duhet rishkruar. Historia serbe, greke dhe deri e gjithe historia europiane duhet rishikuar e shkruar sepse ato nuk janë histori të vërteta, por janë histori të shkruara si kanë dashur interesat europiane, greke, serbe e sllave. Sidomos në lidhje me historinë shqiptare dhe të shqiptarëve... 

Mustafa: Shqiptarët e Luginës së Preshevës nuk kanë hequr dorë nga kërkesa e tyre historike për bashkim me Republikën e Kosovës

Është Ragmi Mustafa, Kryetar i Këshillit Kombëtar në Luginë të Preshevës, i cili ka thënë se çështja e tyre duhet të përfshihet në negociatat në Bruksel në mes të Kosovës dhe Serbisë, njofton Klan Kosova. “Është qasje e gabuar kur mendohet se duhet të intervenohet vetëm në Kosovë në kuadër të dialogut, përfshirë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, serbët... 

Ayatollah Khamenei dhe Sulltan Rama mbajnë peng demokracinë shqiptare

Nga Azgan Haklaj Rezistencë për ekzistencë Mbaroj teatri politik në Partinë Demokratike Nuk mbulohet dielli me shoshë Pas përfundimit të seleksionimit, skualifikimit, të kanditaturave si në Big Brother nga mubashët blu dhe kontestimit nga baza e Partisë Demokratike në mënyrë dermuese të “përzgjedhurve” të imponuar sidomos të atyre që e mbanin veten... 

Falënderim për Komunën e Pejës, kryetarin Gazmend Muhaxheri, këshillin organizativ dhe drejtorin për kulturë në Komunën e Pejës

ÇMIMI I VITIT I TAKIMEVE ”AZEM SHKRELI” IU NDA SHOQATËS SË SHKRIMTARËVE DHE ARTISTËVE SHQIPTARË ”PAPA KLEMENTI XI ALBANI”, SUEDIFörslöv-Suedi, 13.10.2020Në Pejë, në edicionin e 18-të të Takimeve Ndërkombëtare Letrare  “Azem Shkreli”, të vetmës shoqatë që iu nda çmimi i vitit, ishte Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë Papa Klementi XI Albani”, Suedi... 

Dallimi midis lobit dhe nepotizmit

Ali Hertica  Politikanët duhet të ndikohen në një mënyrë të tillë që të promovojë funksionimin e demokracisë. Politika nuk zhvillohet në dhomën e këshillit ose në dhomën e Përfaqësuesve. Diskutimet që zhvillohen atje janë më tepër pjesa e fundit e një diskutimi, madje edhe më e ndërlikuar: ajo midis politikanëve dhe palëve të interesit. Lobimi, qoftë i kryer... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch