Home » Archive for 29 Tetor, 2020

Gjilan: Faton Bislimi takon liderët politik të Luginës së Preshevës

Sot, në Gjilan, kisha nderin të mirëpres të gjithë përfaqësuesit politik dhe partiak (me një përjashtim) të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, me të cilët diskutuam për aktualitetin politik dhe socio-ekonomik në atë pjesë të truallit tonë etnik, si dhe mora idetë e sygjerimet e tyre për programin e punës të Zyrës për Luginë të themeluar me vendim të Kryeministrit... 

Bruksel: Serbia kërkon Asociacion me kompetenca ekzekutive

Në Bruksel është zhvilluar të enjten (29 tetor) një raund i ri i takimeve në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë me pjesëmarrjen e shefave të delegacioneve. Qeveria e Kosovës ka lëshuar një komunikatë pas këtij takimi, në të cilën thuhet se temë e diskutimit ishte zgjidhja e pretendimeve financiare dhe e çështjeve të pronës midis dy vendeve. “Në kuadër... 

NDAHET ÇMIMI I PARË PËR SHSHASH “PAPA KLEMENTI XI ALBANI” SUEDI, NGA KËSHILLI ORGANIZATIV I TAKIMEVE LETRARE “ AZEM SHKRELI” NË PEJË

Nga:Xhavit Çitaku,Sekretar i SHSHASHS Pa dyshim, Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptar” Papa Klementi XI Albani” në Suedi (SHSHASHS), është bërë një ambient i pasur me krijues të vyer, të cilët deri me tash e kanë dëshmuar veten me botimin e shumë titujve të rinj librash dhe veprave tjera të zhanreve të ndryshme. Këshilli Organizativ i Takimeve Ndërkombëtare... 

Kullat e Haradinajve dhe të Jasharajve tempuj të lirisë

Nga Azgan Haklaj Prej dy dekadash kullat e Jasharajve dhe të Haradinajve janë shnderruar simbole të krenarisë kombëtare e në gurëthemel të ardhmërisë, në një vend pelegrinazhi, ku shqiptarët e të gjithë brezave anembanë trojeve tona etnike vijnë këtu ku fjala liri peshon sa vetë kurora e alpeve madhështore që qarkojnë Rrafshin e Dukagjinit.Para pak ditësh Kolosi i fjalës... 

Korrupsioni është përcaktuar nga politikanët për abuzimin dhe ryshfetin

Ali Hertica  Kur është fjala për korrupsionin, shpesh herë mendojmë për ryshfetin. Brenda shkencës  dhe botës së politikave, korrupsioni është definuar më abstrakte si abuzimi i atyre parave  publike deh duhet et definohet edhe   burim i pasuris , funksione ose besim për përfitime private ose politike.   Por edhe  të... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch