Home » Archive for 30 Tetor, 2020

Turqia, 97 vjet Republikë

Nga Skënder Sadri KAPITI Turqia festoi këtë vit 97 vjetorin e Republikës, të shtetit modern turk. Turqia sot, supershtet dhe fuqi globale ekonomike,politike dhe ushtarake. Turqia prej 68 vitesh antare besnike e alencës më të madha ushtarake e NATO-s dhe forca e dytë ushtarake e saj pas SHBA-ve. Në tre 3 vitet e fundit Turqia është donatori i parë në botë që shpenzon dhe... 

Tërmeti i fuqishëm shkakton cunami në Turqi

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 7 që goditi ishullin grek të Samos pranë brigjeve turke, ka shkaktuar dëme të mëdha në qytetin e Izmirit në Turqi. Shumë pallate janë rrëzuar dhe shkatërruar tërësisht. Mediat turke raportojnë se për shkak të forcës së madhe goditëse të tërmetit, lëkundjet sizmike kanë shkaktuar edhe një cumani. Në një lagje të Izmirit, uji ka... 

EKZISTENCA E KOSOVËS DHE ZGJEDHJET AMERIKANE

MA. AGIM ALIÇKAJ Dëshiroj ta filloj këtë shkrim me vargjet e këngës së patriotit dhe këngëtarit folklorik legjendar Dervish Shaqa “ Pej qat sene qëo konHyrrjeti, ksej Kosove kurrë  s’ju da gazepi”. Dardania e lashtë ilire, Kosova e jonë e dashur dhe e shtrenjtëpo vuan dhe rënkon. Pret dhe kërkon nga bijtë e bijat më tëmirë të saj ta ndihmojnë dhe shpëtojnë... 

Fitorja e Presidentit Donald Trump domosdoshmëri e premisë e rendit të ri botëror

Nga Azgan Haklaj Tashmë zgjedhjet presidenciale në SHBA janë në prag.Me dt tre nëntor në mbrëmje e gjithë bota me mendje, sy e vesh do të jetë në Amerikë për të mësuar rezultatin e shumëpritur.Në njërin kamp qëndron Donald Trump, Presidenti Republikan, i cili i riktheu brenda një mandati Amerikës forcën e dinjitetin për tu përballur me sfidat e së ardhmes si superfuqia... 

Kamberi: Është e trishtueshme për demokracinë, sepse një Kuvend të tillë nuk do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi

“Është e trishtueshme për demokracinë, sepse një Kuvend të tillë nuk do të mund ta prodhonte as Sllobodan Millosheviqi”, ka thënë shefi i grupit parlamentar Lugina e Bashkuar – SDA e Sanxhakut, Shaip Kamberi, gjatë fjalimit të tij në Kuvendin e Serbisë, më 28 tetor. Këto fjalë kanë nxitur reagime të shumta të përfaqësuesve të pushtetit në Serbi, por edhe në rrjetet... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch