Home » Archive for Nëntor, 2020

Fatmir Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin nuk do të kishte UÇK

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, në emisionin “Debat” në RTK ka folur për procesin e tij gjyqësor në Hagë, para 15 viteve dhe proceset gjyqësore të EULEX-it, si dhe për zhvillimet në vend. “Pa këta njerëz, Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin e të tjerët nuk do të kishte UÇK dhe pa UÇK nuk do të kishte liri”, ka thënë Limaj. Ai ka thënë se është... 

Zgjedhjet në Podujevë vertetuan ato se çfarë unë kisha paralajmëruar që prej një viti

Nga Skënder Sadri KAPITI Nuk po zgjatem shumë në ato se çfarë kam shkruar e botuar më herët dhe më parë, por shkurtimisht po paraqes me pika ato se Vota e qytetarëve të Podujevës  vulosi dhe vertetoi jolegjitimitetin e qeverisë  Hoti, vertetoi atë se humbësit e mëdhenj janë Hoti, Mustafa, Veliu, H.Rugova me kompani dhe jo Vjosa Osmani dhe as të dëbuarit, të zhgënjyerit... 

Politika aktuale primitive dhe shkatërruese

Ali hertica  Politika duket se drejtohet kryesisht nga konsideratat financiare dhe / ose potencialet financiare. Në disa vende, këta të fundit mund, duke financuar kandidatë, të ndikojnë në zgjedhjet në favor të tyre dhe (bashkë) të përcaktojnë politikat.Kjo lloj politike është e dëmshme sepse lë shumë njerëz në të ftohtë ose nuk trajtojnë ose nuk trajtojnë njerëzisht... 

Gent Cakaj “Nderi Preshevës dhe i gjithë Luginës”

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka falënderuar Kuvendin Komunal të Bujanocit dhe të gjithë Luginën e Preshevës për vlerësimin e dhënë për punën e përbashkët të kryer deri më tani. “Puna e kryer për Luginën e Preshevës, përtej detyrimit institucional, ka qenë nder i jetës së tij dhe se së... 

AMERIKA MIKE E PËRHERSHME E KOMBIT SHQIPTAR – Fitorja e Joe Biden, shpresë për Nëntorin e Tretë Shqiptar

MA. AGIM ALIÇKAJ           Nëntori është muaji i lavdisë kombëtare, 28 Nëntori është festë e bashkimit të të gjithë shqiptarëve pa dallim feje, territori apo bindjeje politike. Na bashkon flamuri i bukur kuq e zi me shqiponjën dykrenare, flamuri i përpjekjeve mbinjerzore për liri dhe ekzistencë në trojet tona. Kombit tonë të shumëvuajtur,... 

Nëntorët e lirisë flasin me gjuhën e drejtësisë hyjnore

Nga Azgan Haklaj Asnjë forcë në botë nuk mund ti zhbëjë nëntorët e lirisëShteti Komb i shqiptarëve imperativ historik panshqiptar Nuk besoj se ka një Komb tjetër në këtë planet i cili të këtë luftuar më shumë për lirinë e tij, të ketë derdhur më shumë gjak në beteja të pabarabarta me armiqtë që i janë vërsulur nga lindja dhe perëndimi sa Kombi Shqiptar.E... 

Dita e Pavarësisë dhe politika e politikanët e sotëm

Nga Skënder Sadri KAPITI Sot është 28 Nëntori Festa Kombëtare e të gjithë shqiptarëve. Pavarësia është vepra më e lartë e kombit shqiptar, e luftëtarëve, patriotëve dhe e të gjithë atyre që sakrifikuan për kombin dhe  për shtetin shqiptar. Por duke parë se ku është sot realiteti politik, shtetëror, demokratik dhe drejtësia  dhe se sa janë realizuar... 

28 Nëntori në Luginë: Sot, 20 vjet nga konfrontimet e para të UÇPMB-së, shqiptarët e Luginës së Preshevës jashtë vendit të merituar

Sot është një nga festat më të rëndësishme për shqiptarët, që simbolizon rezistencën dhe sakrificën e tyre për liri dhe sovranitet. Gjatë vitit 2000 dhe gjysmës së parë të vitit 2001, territoret e banuara me shqiptarë të komunave Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë kanë qenë fushë e luftimeve të armatosura të ushtrisë dhe policisë serbe dhe Ushtrisë Çlirimtare për... 

28 Nëntori – 23 vjet nga dalja publike e UÇK-së në skenë

Sot u bënë 23 vjet nga dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK). 28 Nëntori nuk shënon vetëm festën e Ditës së Flamurit. Sa herë vjen ky muaj, Kosova kujton daljen e parë në skenë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, më 28 nëntor të vitit 1997, në fshatin Llaushë të Skenderajt. Ndërkaq, ajo që bëri që UÇK-ja të bëjë publike aktivitetet,... 

28 Nëntori 1912: 108 vjet nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë

Sot 108 vjet më parë në Vlorë përfaqësues të Vilajeteve shqiptare e shpallën Pavarësinë e Shtetit Shqiptar. Kuvendi Kombëtar i Vlorës mbledhjen e tij të parë e mbajti u mbaj më 28 nëntor 1912, me aktin s shpalljes së Pavarësisë së Shtetit Shqiptar nga Perandoria Osmane. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë ishte kurorëzim i përpjekjeve shekullore dhe luftërave të... 
© 2021 KosovaLindore · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch