Home » Archive for 4 Nëntor, 2020

Fatmi Limaj viziton familjen e Krasniqit

Pas arrestimit të ish- anëtarit të shtabit të përgjithshëm të UÇK-së, Jakup Krasniqi, nga Gjykata Speciale, familjen e tij e ka vizituar edhe Fatmir Limaj. Limaj së bashku me bashkëpartiakë, ka qëndruar në familjen e Krasniqit në shtëpinë e tij në Velani, ndërsa mediat janë lejuar të marrin vetëm pamje nga ky takim. Limaj ka thënë se s’ka pasur nevojë që Dhomat... 

I konfirmohet edhe Rexhep Selimit aktakuza nga Specialja, nesër udhëton në Hagë

Shefi i Grupit Parlamentar të VV’së, Rexhep Selimi, ka bërë të ditur se i është ngritur një nga Gjykata Speciale. “Të nderuar miq, bashkëluftëtarë, qyterarë e bashkëkombas të mi! Sonte në orët e mbrëmjes jam njoftuar nga Dhomat e Specializuara se ka një aktakuzë të konfirmuar për mua. Prandaj, po e ndjej për obligim t’ju njoftoj se nesër do të udhëtoj për Hagë... 

​Arrestohet Jakup Krasniqi, reagon Bekim Jashari

Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari ka reaguar pas arrestimit të ish-zëdhënësit të UÇK-së, Jakup Krasniqi, duke e vlerësuar si ndër ushtarët e parë në Drenicë, që ishte dhe mbetet shembull i ushtarit të denjë në luftë dhe i politikanit e udhëheqësit të sinqertë në paqe. Djali i Hamëz Jasharit, ka vlerësuar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës, dhe populli ynë liridashës... 

Paqartësi rreth rezultatit zgjedhor në SHBA

Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara vazhdon të mbetet i paqartë, por të dy kandidatët, presidenti aktual, Donald Trump dhe kandidati i demokratëve, Joe Biden, janë të bindur për fitore, pavarësisht se gjashtë shtete kyçe ende nuk kanë shpallur fituesin pasi po numërojnë miliona fletëvotime. Rezultatet nga Pensilvania, Uiskonsin, Miҫigen dhe Gjorgjia... 

Pasi Vuçiqi ia përmend arrestimin, Shaip Kamberi i përgjigjet

Në vend se të më shantazhoi me metafora të arrestimeve, më mirë do të ishte që Presidenti Vuçiq t’i përgjigjet nevojave të shumta të qytetarëve në Serbi që varen nga vendimet e tij.Si i gjithëpushtetshëm, ka mjaft mundësi për t’i realizuar premtimet e tij për një Serbi demokratike dhe të zhvilluar ekonomikisht.Se sa është demokratike Serbia e pushtetit të sotëm, mjafton... 

Ideali demokratik në shoqëri

Ali Hertica  Me ngritjen e idesë së njeriut si një individ i lirë, lindi edhe ideja për demokracinë dhe shtetin e së drejtës. Ky kombinim logjik i liberalizmit dhe shtetit demokratik kushtetues është zbatuar, megjithatë, në një masë relativisht të kufizuar në realitetin politik .  Çdo shoqëri ka nevojë për strukturë dhe orientime normative. Fillimisht, themelet... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch