Home » Archive for 5 Nëntor, 2020

OVL e UÇK-së thërret protestë pas akuzave të ngritura ndaj krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

U.D., i kreut të OVL UÇK-së, Faton Klinaku, në një konferencë të thirrur për media njofton se këshilli drejtues i kësaj organizate ka vendosur për organizimin e një proteste. Për datën se kur do të mbahet protesta pritet të vendoset ditëve në vijim, ndërsa thirrja për protestë vije pas zhvillimeve në vend. Ai ka thënë se protesta do të jetë paqësore duke respektuar... 

Krushqit e ngrirë të Ministrisë së Kulturës dhe të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë nuk mund të jenë ambasadorë të trashëgimisë kulturore shqiptare

Nga Azgan Haklaj Ministria e Kulturës dhe Akademia e Shkencave pasi kanë deshtuar totalisht në misionin e tyre për të promovuar kulturën shqiptare, historinë, etnosin e vjetër e kostumografinë popullore aq të larmishme e të lashtë që e ka zenafillën qysh në lashtësinë pellazgo- ilire janë kthyer në ojq familjare e klanore, në një stan ku gëlojnë servilët e pushtetit... 

Shtetit kushtetues liberal-demokratik

Ali Hertica  Shkurtimisht, ne shohim këtu dy tradita të mëdha perëndimore si një përgjigje për çështjen e garancisë që do të përcaktohet në një rend kushtetues kundër përqendrimit politik dhe shtetëror të pushtetit. Së pari, koncepti klasik liberal i shtetit të së drejtës (ndarja e pushteteve dhe të drejtat themelore) dhe së dyti koncepti klasik-demokratik i sovranitetit... 

AAK kërkon mobilizim të shtetit

Pas aktakuzave nga Specialja Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) kërkon mbledhje të jashtëzakonshme të qeverisë, mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurisë së Kosovës, seancë të jashtëzakonshme dhe takim të të gjithë spektrit të për gjetjen e unitetit politik. Deklarata e plotë: Deklaratë nga mbledhja urgjente e Kryesisë së AAK – Aleanca për Ardhmërinë... 

Edhe presidentit Thaçi i konfirmohet aktakuaza, jep dorëheqje nga posti i presidentit

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në një konferencë për media ka bërë të ditur se sot i është konfirmuar aktakuza nga Dhomat e Specializuara të Gjykatës Speciale. “Para pak çastesh jam informuar prej njerëzve kompetent se gjyqtari i Dhomave të Specializuara ka konfirmuar aktakuzën ndaj meje. Janë këto momente të vështira për mua dhe familjen time dhe për juve që më keni... 

Veseli: Do të mbroj të vërtetën tonë historike para Speciales

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, nëpërmjet një deklarate për media ka informuar se i është konfirmuar aktakuza nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara. Përmes kësaj deklarate, Veseli ka thënë se për këtë është informuar gjatë pasdites të së mërkurës. DEKLARATA E Z. KADRI VESELIT  Dje pasdite, jam informuar nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch