Home » Archive for 6 Nëntor, 2020

Rrëfimet e banorëve që i lëshuan Thaçit e Veselit shtëpinë në Shqipëri

Dy dekada pas luftës në Kosovë, ndërsa ish-drejtuesit e UÇK’së ndodhen në Hagë, gjurmët tyre janë të paprekura në bazat ku ata strehoheshin, në shtëpitë shqiptare në zonën e Hasit. Veshjet ushtarake që ata përdornin, fishekë plumbash, tunele që shërbenin si depo armatimesh, janë aty. Por asnjë dëshmi nuk vjen prej andej që konfirmon akuzat që tregojnë mbi ish-gjeneralët. Vlaheni... 

Hashim Thaçi paraqitet para Gjykatës Speciale ditën e hënë

Ish-presidenti i Kosovës që dha dorëheqje nga kjo pozitë pas aktakuzës së konfirmuar nga Gjykata Speciale do të dalë para kësaj të fundit të hënën në ora 15:00 për herë të parë. Në njoftimin për paraqitjen përpara gjykatësve thuhet se Thaçi do të informohet për të drejtat e tij. “Gjithashtu, seanca mund të përcillet edhe nga galeria publike e sallës së gjyqit... 

Pal Lekaj: UÇK-ja nuk ka bërë luftë fetare, feja e shqiptarit është Shqiptaria!

Deputeti nga radhët e AAK-së Pal Lekaj, ka reaguar rreth akuzave të fundit nga Zyra e Prokurorit të Dhomave të Specializuara, në të cilat thuhet që kinse UÇK-ja ka vepruar mbi baza etnike e fetare në luftën e saj kundër armikut. Ai në reagimin e tij ka thënë se UÇK-ja luftoi për lirinë e një populli të cilin makineria vrastare e Beogradit, kishte vendosur ta shfaroste në... 

Opinion: Besojmë dhe urojmë se Znj. Osmani do ta ushtrojë më së miri detyrën e Presidentit të Kosovës

Nga Skënder Sadri KAPITIPas dorëheqjes së detyruar të ishPresidentit Thaçi, detyrën e lartë të Kryetarit të Shtetit do ta ushtrojë Kryetarja aktuale e Parlamentit Znj. Vjosa Osmani. Vlerësoj dhe gjykoj nisur nga fakti se Znj. Osmani është një personalitet me integritet dhe me një profil të lartë dhe të admirueshëm intelektual, profesional, politik, juridik dhe patriotik dhe... 

Karakteristikat organizative të shoqërisë demokratike

Ali Hertica  Në fund të shekullit të 19-të, shfaqja e familjes politike Social Demokratike u shoqërua nga një model i ri organizativ. Partitë e reja socialiste dhe socialdemokrate (ose partitë e punëtorëve) shpejt u shfaqën si parti masive, sipas terminologjisë së Maurice Duverger.1 Sidoqoftë, shenjat e para të rënies shihen nga fillimi i viteve 1970. Sot partitë Social... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch