Home » Archive for 11 Nëntor, 2020

Gent Cakaj: Kur është në pyetje UÇK duhet të përgjigjemi si një komb

Kur është në pyetje Ushtria Çlirimtare e Kosovës, nuk duhet të përgjigjemi si shumë parti, as si dy shtete, por si një komb, deklaroi sot ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj. Cakaj priti sot në një takim ambasadorin e Republikës së Kosovës në Shqipëri, i cili njëherësh është një prej themeluesve të Ushtrisë Çlirimtare të... 

ALI IBËR NEZAJ I LIDHJES SË PRIZRENIT, QË NUK E BËNË “HERO I POPULLIT”, POR TANI NGRIHET DHE NË SHTATORE NË SHQIPËRI E NË KOSOVË

-Intervistë me skulptorin Isa Baliaj, Mjeshtër i Madh, autor i shtatores së Ali Ibër Nezaj, që do të vendoset me 14 Nëntor 2020 edhe në vendlindjen e tij, në Tropojë, dhënë gazetarit Ramiz Lushaj-           -Si u njohët me figurën e patriotit Ali Ibër Neza, për të realizuar shtatoren e tij në bronx?            ... 

Referendumi si një opsion korrigjimi të shtetit

Ali Hertica  Pabarazia e pushtetit që vazhdon të ekzistojë në një demokraci përfaqësuese, edhe nëse përpiqet ta fshehë atë, duket e pashmangshme për sa kohë që qytetarët nuk shprehin fuqizimin e tyre politik në mënyrë më të sigurt dhe efektive. Në një numër të madh të demokracive, bëhen përpjekje për të korrigjuar mangësitë e lartpërmendura duke futur elemente... 

Rexhep Selimi: Luftën për liri e nisëm me Adem Jasharin, e përfunduam me Clark e NATO-n

Ish-anëtari i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Rexhep Selimi është paraqitur sot për herë të parë në seancën gjyqësore në kuadër të Dhomave të Specializuara. Selimi ka udhëtuar drejt Hagës me 5 nëntor, bashkë me ish-presidentin Hashim Thaçi dhe ish-kryetarin e PDK-së, Kadri Veseli, që të tre bashkëluftëtarë të  UÇK-së. Në... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch