Home » Archive for 12 Nëntor, 2020

Kërcënimet e Vuçiqit, Limaj: Është koha e fundit që BE të merr masa

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj ka reaguar ndaj deklarimeve të fundit luftënxitëse të Beogradit zyrtar në raport me Kosovën. Limaj në prononcim për KosovaPress ka thënë se është koha e fundit që Bashkimi Evropian të ndërmarrë masa ndaj regjimit aktual në Beograd, i cili po vazhdon rrugën e politikave të krimit në raport me shtetin e Kosovës, duke kërcënuar... 

OVL-UÇK-së: Vuçiqin do ta presim përsëri me pushkë!

Sekretari i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku ka reaguar pas kërcënimeve të presidentit të Serbisë ndaj Kosovës. Klinaku përmes një postimi në Facebook tha se nëse zhvillohet ndonjë luftë në Kosovë atëherë shqiptarët përsëri do ta presin me pushkë. “Ndërkohë, sa i përket kërcënimeve të Vuçiqit për luftë, nëse vjen deri te kjo: Ne do ta presim përsëri me pushkë”,... 

Kërcënimet e Vuçiqit për luftë, Hoti kërkon reagim nga NATO e BE

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka reaguar ndaj deklaratës së Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili tha se konfliktet nuk mund të qëndrojnë gjithmonë të ngrira duke aluduar për tensione me Kosovën. “Kosova e përkushtuar për paqe e stabilitet në rajon dhe më gjerë. Deklarimet e Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, nuk janë në dobi të normalizimit... 

Memli Krasniqi: SHBA, NATO, BE të reagojnë ndaj kërcënimeve të Vuçiqit

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe PDK-së, Memli Krasniqi, ka reaguar ashpër ndaj kërcënimeve të presidentit serb Aleksandër Vuçiq për destabilizim të Ballkanit, pas arrestimeve të krerëve të UÇK-së. Krasniqi i ka bërë thirrje SHBA-së, NATO-s, BE-së dhe OKB-së që të reagojnë ndaj kërcënimeve të pasardhësit të kasapit Millosheviq. “Ky kërcenim duhet marrë... 

​Faton Klinaku: Thirrjes së Vuçiqit për luftë duhet t’i përgjigjemi me unitet

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të OVL UÇK, Faton Klinaku i është përgjigj kërcënimit të presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Klinaku përmes një statusi në Facebook ka thënë se Kosova kërcënimeve me luftë duhet t’i përgjigjet me unitet kombëtar dhe politik. “Përgjigje më e mirë ndaj çdo kërcënimi për luftë, do të ishte uniteti kombëtar dhe politik.... 

Vuçiqi kërcënon Kosovën me luftë

Deklarata kërcënuese dhe mjaftë serioze kanë ardhur sot nga presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq. Ky i fundit, po paralajmëron se mos-zgjidhja e çështjes me Kosovën mund të kulmojë me një konflikt të ri. Të gjitha këto deklarata, po vijnë në një kohë kur krerët e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi gjenden në Hagë duke u përballur... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch