Home » Archive for 14 Nëntor, 2020

GENT CAKAJ: UÇK-JA LUFTOI PËR LIRI E JO PËR KRIME

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë Gent Cakaj, gjatë një interviste dhënë për RTK-në ka folur për Gjykatën Speciale, arrestimet e krerëve të UÇK-së, rolin e Shqipërisë në këtë proces, dialogun Kosovë-Serbi. Ai tha se në aktakuzën e Gjykatës Speciale më agresore paraqitet  Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK)  se sa Serbia. “Është e rëndë... 

Familja e Gjeneral Gashit: Gjykata Speciale po anashkalon krimet serbe

Familja e Gjeneral Xheladin Gashit- Komandant “Plakut”, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzave ndaj drejtuesve të Ushtrisë Clirimtare të Kosovës, duke thënë se nuk janë kundër gjykatës, por janë kundër gjykimit të luftës tonë të drejt, duke i anashkaluar krimet makabre të shtetit serb që ka bërë që nga koha e Rankoviqit e deri në luftën e fundit të UÇK-së. Në reagimin... 

Prokuroria e Gjykatës Speciale: Kemi juridiksion të gjykojmë forcat serbe për krime lufte

Zyra e Prokurorisë në Hagë për krimet e veçanta të luftës me seli në Hagë tha se ka, gjithashtu, juridiksion për të ndjekur dhe gjykuar krimet e luftës të kryera nga ushtria, policia dhe paramilitarët e Serbisë kundër shqiptarëve etnikë gjatë luftës 1998-1999. Por Prokuroria refuzoi të zbulojë nëse dhe kur do të fillojë ta bëjë këtë, ndërkohë që në fillim të... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch