Home » Archive for 17 Nëntor, 2020

Konferencë e Dëshmive mbi Lashtësinë, Qëndresën dhe Vazhdimësinë

Thekse nga punimet e Konferencës shkencore, mbajtur më 24 e 25 nëntor në Preshevë- Shkruan: Prof. Dr. Nebi Islami Presheva , qendra e Luginës  edhe në rrethana të jashtëzakonëhme edhe sivjet ia doli që me  sakrifica ta organizojë me sukses dhe me rezultate të prekshme Konferencen Shkencore e cila tani më është legjitimuar dhe shndërruar në Institucion të pakapërcyeshëm... 

Promovohet romani “Anja” i autorit Ahmet Prençi

Botimet Toena ju fton të merrni pjesë në promovimin e romanit të parë të autorit Ahmet Prençi titulluar “Anja”. E... 

Vulin ofendon shqiptarët, Kamberi: Nuk mundet të ofendoj shqiptarët dikush që ska dinjitet

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Republikës së Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se Ministri serb, Aleksandër Vulin po vazhdon të përdorë termin “shiptari” kur iu referohet shqiptarëve. Ai thotë se nuk fyhet nga ajo që thotë Vulin, pasi që nuk mund të ndihesh i ofenduar nga një person që nuk ka dinjitet. “Problemi është se z.Vulin tregon se nuk e respekton vetë shtetin... 

Çfarë kërkon një filozof në politikë…?

Ali Hertica  Filozofia është një dashuri për të vërtetën. Politika është një luftë për pushtet. Sokrati doli në rrugë për të armatosur qytetarët kundër politikës, kundër hileve të retorikëve, të cilët dëshironin të mashtronin njerëzit. Pse filozofët duhet të merren me politikë? Unë nuk takoj shumë filozofë në politikë. Shumë historianë, shumë sociologë,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch