Home » Archive for 20 Nëntor, 2020

Epokat para gjyqit – Gjykata Speciale e Hagës po kryen rolin e gjykatës serbe

Nga Azgan Haklaj Pak më shumë se 21 vite pas shkatërrimit të makinës luftarake të kasapit të Ballkanit Millosheviçit ka një përpjekje të ethshme e të sponsorizuar nga trashëgimtari i Hitlerit të Ballkanit Aleksandër Vuçiçi të segmenteve ultranacionaliste e shoviniste serbe të dirigjuara nga babë Moskovi, (siç e quanin serbët dikur carin rus e perandorinë e tij), për... 

Në Goteborg të Suedisë u varros prof. Dr. Shaqir Shaqiri

Nga XHAVIT ÇITAKU Në varrezat e Kvibergut në Goteborg të Suedisë dje nga familjarët, miqtë, bashkëveprimtarët dhe një numër i konsiderueshëm të bashkatdhetarëve tanë iu dha lamtumira fundit profesorit universitar, diplomatit, publicistit, veprimtarit të palodhshëm për çështje kombëtare, të burgosurit politik dhe njërit ndër themeluesit LDK-së, prof. Dr. Shaqir Shaqirit,... 

Të gjith të mbrojmë ekonominë kombëtare

Ali Hertica   E  njëjta krizë kudo, të njëjtat sulme kudo,b orgjezia shpall hapur ngjyrën. Pikëpamja e saj e ftohtë dhe çnjerëzore mund të përmblidhet në disa fjalë: “Nëse doni të shmangni më të keqen, katastrofën ekonomike dhe falimentimin, duhet të shtrëngoni rripin tuaj si kurrë më parë!” Natyrisht, jo të gjitha shtetet kapitaliste... 

Komuna e Bujanocit shpallë gjendje të jashtëzakonshme

Shtabi komunal për situata të jashtëzakonshme në Komunën Bujanocit sot ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, e cila do të hyjë në fuqi nga dita nesërme, e shtune 21 nëntor. Vendimi u mor për shkak të situatës mjaft kritike epidemiologjike në territorin e Bujanocit. Nagip Arifi, komandant i Shtabit për situata të jashtëzakonshme tha se, gjendja e jashtëzakonshme do... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch