Home » Archive for 22 Nëntor, 2020

Meliza Haradinaj dhe Gent Cakaj – deklaratë të përbashkët “Serbia të ndalë fshirjen e adresave të shqiptarëve në Luginë të Preshevës”

Përmes një deklarate të përbashkët, ministrja për Punë të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri në detyrë për Evropë dhe Punë të Jashtme i Shqipërisë, Gent Cakaj, thanë se ky veprim që sipas tyre, Serbia po e bën qëllimshëm, ka për synim krijimin “jo vetëm një pasqyrë krejtësisht të pasaktë të përbërjes demografike të atyre hapësirave... 

Shaip Kamberi: Pasivizimi i adresave të shqiptarëve po ndryshon strukturën etnike në Luginën e Preshevës

Deputeti shqiptar në Parlamentin serb, Shaip Kamberi thotë se ka vite që Serbia ka nisur pasivizimin e adresave të shqiptarëve që jetojnë në tri komunat jugore, në Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc dhe kjo sipas tij, po ndryshon “strukturën etnike” të këtyre komunave, që ndryshe njihen me termin Lugina e Preshevës. Në një bisedë për Radion Evropa e Lirë, Kamberi thotë... 

Opinion: Nuk i solli Lulzim Basha as Gjykatën Speciale, as planin e ndarjes së Kosovës, as të minishengenit, as narkoshtetin e as eksodin në Shqipëri

Nga Skënder Sadri KAPITI Po ta shikosh sot histerinë e pushtetit   kundër Lulzim Bashës, e gjitha kjo bëhet për të mbuluar pushteti i sotem dështimet e tij në Shqipëri  dhe bëmat e veta antiKosovë në prag të llogaridhënies dhe të  ndëshkimit së ashpër  që pritet të marrë Kryeministri Rama dhe qeverisja e së të ashtuquajturës Rilindje e tij ... 

Shërohet nga Covid-19, Kryetari i Preshevës, Shqiprim Arifi

Pas disa ditë qëndrimi në spitalin e Nishit, Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi , është shëruar dhe është rikthyer në familjen e tij. Ky është postimi i Z. Arfi në profilin e tij te facebookut: Të nderuar qytetar të Komunës së PreshevësTë dashur miq, Pas disa ditëve i shtrirë në spital, jam kthyer përsëri në familjen time në Preshevë. Pa ekzagjëruar,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch