Home » Archive for Dhjetor, 2020

SHBA nënshkruan marrëveshjen për nisjen e investimeve në Kosovë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kosova kanë nënshkruar një marrëveshje, që ia mundëson Korporatës së SHBA-së për Zhvillim Ndërkombëtar Financiar (DFC), bankës për zhvillim të Amerikës, për të sjellur gamën e plotë të saj të prodhimeve financiare në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur Ambasada Amerikane, përmes një komunikate drejtuar mediave. “Nënshkrimi... 

Ish- pjesëtari i MUP-it serb, që ka përdorur uniformën e UÇK-së për të kryer krime, ka vendosur të flasë

Këtë herë Slavko Nikiq, po e kërcënon drejtpërdrejt presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Thotë se do t’i tregojë krejt emrat e njerëzve që kanë kryer krime të rënda në Kosovë, e të cilët janë aktualisht pjesë e kabinetit të Vuçiqit. Shkas i nisjes së nxjerrjes të së vërtetës në shesh, u bë deklarata e Vuçiqit i cili akuzoi ish-pjesëtarin e MUP-it se ishte... 

Ndikimi i partive të këshillit shpesh nuk është i dukshëm nga kundërshtimi

Ali Hertica  Në diskutimet nëse dualizmi në administratën komunale në të vërtetë do të çojë në një ringjallje të politikës komunale, shpesh i referohen konsultimeve të Torentjes në Hagë, ku, përkundër një strukture zyrtarisht dualiste, biznesi ende po bëhet midis qeverisë dhe grupeve të koalicionit. Kjo ngre pyetjen nëse një strukturë dualiste e administratës... 

Monizmi dhe dualizmi shkollamonistike

Ali Hertica  Monizmi dhe dualizmi janë dy pozicione filozofike që i përkasin ontologjisë, doktrinës së qenies: doktrina e ‘qenies’, ‘ajo, që është’. Fjala ‘monizëm’​​lidhet me greqishten ‘monos’: një, ndërsa ‘dualizmi’ ka të bëjë me greqishten ‘duo’: dy. Monizmi shprehet se ekziston vetëm një substancë,... 

Presheva në kërkim të drejtës së saj historike

Edhe këtë vit që po përmbyllet për shqiptarët e Kosovës Lindore gjegjësisht të Preshevës, Bujanocit dhe të Medvegjës ishte vit i vazhdimsisë së dhunës dhe terrorit shtetror serb mbi popullatën autoktone shqiptare në këtë pjesë.  Si forma më të shpeshta të politikës perfide që shteti serb po ndjek në këtë hapsirë shqiptare janë si: shpërngulja në mënyr të heshtur... 

Largojeni dualizmin nga mendja dhe trupit

Ali Hertica  Ndërsa Perëndimi ndan trupin dhe mendjen, materien dhe vetëdijen, njeriun dhe natyrën dhe bazohet në argument, analizë dhe arsye, mendimi lindor preferon përvojën e menjëhershme dhe intuitën.Dekarti është i vdekur, dualizmi i vazhdueshëm. Të menduarit në kontradikta, kundërshtimet binare, ende ndikon fuqishëm se si e shohim veten dhe si e organizojmë shoqërinë.... 

Vlora Çitaku reagon pas dorëheqjes së Gent Cakajt

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku ka reaguar pas dorëheqjes së Gent Cakajt nga pozita e ministrit të Integrimeve Evropiane dhe Punëve të Jashtme në Shqipëri. Çitaku e ka publikuar një fotografi me të, ku e ka falenderuar Cakajn. Faleminderit për shërbimin, Gent”, ka shkruar Çitaku. Cakaj ia ka paraqitur sot kryeministrit të Shqipërisë,... 

Gent Cakaj jep dorëheqje nga posti i minsitrit të jashtëm

Gent Cakaj i ka paraqitur sot kryeministrit Edi Rama dorëheqjen nga posti i minsitrit. Njoftimi i plotë: Dëshiroj të ju njoftoj që sot, e martë, 29 dhjetor 2020, i kam paraqitur Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, dorëheqjen e parevokueshme dhe me efekt të menjëhershëm si Ministër në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë.Pas... 

Viti 2020 ishte vit i frytshëm për shoqatën” Trojet e Arbrit”

Nga Nue Oroshi Viti 2020 ishte vit i frytshëm për shoqatën” Trojet e Arbrit” dhe dështimi i planit turko-serb për heqjën e monumentit te Gjergj Kastriotit nga Prizreni, fal përkrahjes që mora nga miqtë gjerman. Çdo institucion qoftë shtetëror apo organizatë joqeveritare në botën perëndimore i bën edhe arritjet vjetore mbrenda një viti,si dhe planet e punës per... 

Shqiprim Arifi: Gjykata Themelore do të kthehet në Janarin e vitit 2021 në Preshevë

Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka njoftuar se Gjykata Themelore do të kthehet në këtë komunë më 3 janar të vitit tjetër. “Pas një sfide të mundimshme të spikatur me burokraci të pafund, ja arritëm të kthejmë përsëri pas dekadave Gjykatën Themelore në Preshevë. Falënderoj nga zemra bashkëpuntorët e mi në administratën lokale në Preshevë për... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress