Home » Archive for Janar, 2021

SHPËTIMI I SHTETIT TË KOSOVËS – Serbia duhet bombarduar për ta njohur Republiken e Kosovës

MA. AGIM ALIÇKAJ                                  AMERIKA KY VEND I BEKUAR Fati dhe ekzistenca e Kosovës dhe kombit shqiptar është e lidhur ngushtë me Amerikën për shumë arsye. Evropa nuk ka as kaqik as vullnet për ta kundërshtuar... 

Kosnett: Shkëmbimi i territoreve nuk ka qenë politikë e administratës së Donald Trumpit

Kosnett tha se ndryshimi i kufijve dhe shkëmbimi i territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk ka qenë politikë e administratës së Donald Trump dhe nuk do të jetë politikë as e administratës së Joe Biden. Duke pasur parasysh se sa pak mbështetje ka në Kosovë ky skenar, ai tha se nuk pret që kjo të diskutohet në një të ardhme të afërt. Ambasadori amerikan në Kosovë,... 

RRETH VEPRIMTARISË SË NJË SHOQATE ME VLERAT E NJË INSTITUCIONI

PROF.DR.AGRON XHAGOLLI Ka qenë një rastësi e këndshme që në një nga ditët e shtatorit të vitit 1979, kur një grup studiuesish nga ish-Instituti i Kulturës Popullore dhe Instituti i Gjuhësisë dhe Letërsisë Shqipe, pranë Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë, që ishim për kërkime folklorike dhe gjuhësore në Kosovë, na u ofrua të bënim një vizitë në... 

Ramush Haradinaj, Vuçiqit: Nëse ndjehesh i kërcënuar, njihe pavarësinë e Kosovës

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj i është përgjigjur presidentit serb, Aleksander Vuçiq, pas deklaratave kërcënuese dhe nxitëse që ky i fundit lëshoi në drejtim të Kosovës. Haradinaj i është drejtuar Vuçiqit me një video-mesazh duke thënë se Kosova e ka krijuar ushtrinë jo për të kërcënuar Serbinë, por për të mbrojtur territorin e saj. Ai... 

Inaugurohet objekti i Stacionit Shëndetësor në fshatin Miratoc

Dje, më 29 janar 2021 është bërë inaugurimi i objektit të Stacionit Shëndetësor në fshatin Miratoc. Komuna e Preshevës ka realizuar projektin e komplet renovimit te këtij objekti, ku u janë përmirësuar dukshëm kushtet qytetarëve dhe stafit shëndetësor në këtë stacion shëndetësorë. Prezent në inaugurim ishin kryetari i komunës me stafin e tij, drejtori i shtëpisë së... 

Opinion: Kush janë kundër LVV, Kurtit dhe Osmanit

Nga Skënder Sadri KAPTI Kundër LVV, Kurtit dhe kundër  Osmanit  janë: padrejtësia,korrupsioni, hajnija,  tradhtia   dhe ankthi, fanatizmi, frika e paniku i humbjes  që ka mbërthyer  politiën e vjetër. Kundër LVV, kundër Albinit por edhe kundër Vjosës e  dhe deputetëve të tjerë të Listës  janë elita e vjetër politike si ajo... 

Me 1 shkurt Kosova dhe Izraeli lidhin marrëdhëniet diplomatike

Republika e Kosovës po hyn në një etapë të re historike me Shtetin e Izraelit. Shtetësia dhe subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës po konsolidohet fuqishëm. Ditën e Hënë me datë 1 Shkurt, me një ceremoni solemne virtuale, do të firmoset formalizimi i marrëdhënieve diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Shtetit të Izraelit.  Firmosja zyrtare e lidhjes së marrëdhënieve... 

Albin Kurti paralajmëron ankesë për vendimin e Gjykatës Supremes

Albin Kurti, kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, ka paralajmëruar ankesë ndaj vendimit të Gjykatës Supreme, me të cilin i ndalohet kandidimi për deputet atij dhe të gjithë atyre që janë të dënuar për vepër penale në tri vitet e fundit. Nga një tubim i VV-së në Prizren, Kurti ka thënë se “ende s’e ka parë vendimin, e se do ta analizojë pastaj”. “Do... 

Gjykata Supreme ua lejon kandidimin Liburn Aliut dhe Labinotë Demit ndërsa Kurti mbetet jasht

Gjykata Supreme ka vendosur për ankesat e subjekteve politike, ku nga pesë ankesat të subjekteve politike, dy prej tyre janë pranuar pjesërisht. Lideri i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti ka mbetur jashtë listës. Në vendimin e Supremes thuhet se kandidatët për deputetë Liburn Aliu dhe Labinotë Demi Murtezi, t’i përfshijë në listën e kandidatëve për deputetë. Ndërkaq,... 

Në demokracitë, përdorimi i pushtetit arbitrar konsiderohet mallkim

,, Në thelb, kufizimi kushtetues në fuqi,  është një tipar  i demokracisë,  ku kërkon respektimin e shtetit dheligjin.,  Ali Hertica  Në demokracitë, përdorimi i pushtetit arbitrar konsiderohet mallkim për sundimin e ligjit. Në thelb, kufizime kushtetuese në fuqi, një tipar kyç i demokracisë, kërkon respektimi i shtetit ligjor, a ka respektim... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress