Home » Archive for 2 Janar, 2021

Shqiprim Arifi: Shqiptarët e Luginës, kanë një dëshirë e cila nuk ndërron asnjëherë, bashkimin me Kosovën

Të ndarë padrejtësisht, të shkëputur nga territori i Kosovës, shqiptarët e Luginës së Preshevës, kanë një dëshirë e cila nuk ndërron asnjëherë, bashkimin me Kosovën, ka deklaruar Arifi në intervistë për IndeksOnline Mirëpo udhëheqësit e Luginës, nuk pranojnë për asnjë çmim që Kosova të ndahen në mënyrë që dëshira e tyre të plotësohet. Kështu ka deklaruar... 

Bodo Weber: Shkëmbimi i territoreve u mposht përfundimisht, marrëveshja finale do të krijojë një Kosovë të re

Analisti gjerman në Këshillin për Politikë dhe Demokratizim në Berlin, Bodo Weber, gjatë vitit 2021 pret një rivendosje të vërtetë të dialogut dhe beson se marrëveshja përfundimtare gjithëpërfshirëse midis Kosovës dhe Serbisë do të krijojë një Kosovë të re, ku komuniteti shqiptar dhe ai serb do të jetojnë të qetë pranë njëri-tjetrit. Në një intervistë për portalin... 

Po do me i dalë punë Kosovës me Lajçakun

Nga XHAVIT ÇITAKU Çasje krejt ndryshe dhe në kundërshtim me rregullat për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që po e zhvilloni deleguari i Bashkimit Evropian Lajçak. Në të vërtetë, ndërmjetsuesi i dialogut Kosovë – Serbi sllovaki Lajçak prej se ka filluar këtë mision pothuajse në çdo deklarat të tij qartë e haptas po ia mbanë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch