Home » Archive for 5 Janar, 2021

Fjala e thënë nuk kthehët mbrapa,shkronja e shkruar vret e fryma jep jetë

Nga Nue Oroshi Në të kaluarën jo të largët kur është respektuar tradita tek në shqiptarët janë zgjedhur fjalët. Ato nuk janë thënë vend e pa vend. Shpeshherë për fjalën e thënë pa vend ka ardhur edhe deri tek problemi apo konflikti në mes të familjeve.Për këtë shqiptarët gjithmonë tradicionalisht kanë pasur kujdes kur e kanë folur fjalën. Për faktin se fjala e... 

Slogani “Guxo” i Znj.Vjosa Omani përkon sipas shkrim-thirrjes sime të 27 Nëntorit 2020 për Guximin intelektual e politik

Nga Skënder Sadri KAPITI Jam i pari që kam propozuar, parashikuar  dhe inkurajuar levizjen politike te Vjosa Osmanit të botuar në disa media. Znj. Vjosa Omani tani ka dalë  me sloganin “Guxo”. Më erdhi shumë mirë dhe u ndjeva mirë pasi ky slogan i saj sot përkon pikërisht me parashikimin dhe vizionin tim në ate se cfarë unë kam shkruar dhe u jam... 

Intelektualet radikal nuk janë të botës dhe shoqëris intelektuale

Ali Hertica  Për shekuj me radhë, këto lloje kanë promovuar ideologjitë më shkatërruese, dhe kjo thjesht duhet të ndalet. Në vend që të lejojmë që politika të udhëhiqet nga ide joreale abstrakte dhe utopi naive, ne duhet të lejojmë që arsyeja dhe mendja e shëndoshë të mbizotërojnë.Libri mbështetet nga përvoja tridhjetë vjeçare në politikë (dhe anekdota të... 

Tash e 10 vjet pa nacionalistin e Shqipërisë Etnike Kapidan Ndue Gjon Marku

Nga Nue Oroshi Para dhjetë viteve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës u nda nga jeta për të mos vdekur kurrë Kapidan Ndue Gjon Marku udhëheqësi i Blokut Kombëtar Independent dhe nacionalisti atdhetar i cili një jetë të tërë punoj e veproi që Shqipëria të jetë perëndimore e demokratike dhe jo në dorë të klyshave të Rusisë. Kapidan Ndue Gjon Marku ishte një simbol... 

Gjeneral Rama: Kontigjenti i parë i FSK-së drejt SHBA-ve niset në mars

Komandanti i FSK-së, Gjenerali Rrahman Rama ka thënë se është një lajm i veçantë miratimi nga Kuvendi për dërgim të trupave ushtarake të Kosovës në mision përkrah ushtrisë amerikane. Ai në emisioni “Debat” të RTK-së tha se ky vendim ka rëndësi të veçantë jo vetëm për FSK-në, por për të gjithë Kosovën, duke e cilësuar si moment historik. Rama tregoi se... 

Kuvendi i Kosovës i jep FSK-së dritën jeshile për misione ndërkombëtare

Me 92 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës, kanë miratuar Propozim-Vendimin e Qeverisë për dërgimin e Kontingjentit të Forcës së Sigurisë së Kosovës jashtë vendit. Të gjitha grupet parlamentare fillimisht u shprehen pro këtij vendimi teksa kërkuan nga Qeveria e Kosovës që të rrisë buxhetin dhe përkrahjen për FSK-në.  Read More »

Shaip Kamberi përshëndet vendimin e PDK-së për kandidat nga Lugina e Preshevës

Deputeti shqiptar nga Lugina e Preshevës në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka mirëpritur vendimin e PDK-së që në listën e saj zgjedhore të ketë dy kandidatë nga Lugina e Preshevës. “Përkushtimi dhe angazhimi i partive politike në Kosovë për Luginën e Preshevës, të paraqitura edhe përmes fushatës parazgjedhore, janë të mirëseardhura”, është shprehur Kamberi. “Besoj... 

Hoxhaj: PDK në listë për deputetë do t’i ketë dy përfaqësues nga Lugina e Preshevës

Kandidati i PDK-së për kryeministër të Kosovës, Enver Hoxhaj ka mbajtur sot një Konferencë për Media përmes së cilës ka dalë me disa zotime publike në lidhje me përfshirjen e Luginës së Preshevës në jetën publike dhe politike të Kosovës. Në këto zotime, ndër të tjera, Hoxhaj ka thënë se PDK-ja do të përfshijë në listën e saj për deputetë... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch