Home » Archive for 8 Janar, 2021

INVALIDI I LUFTËS…

Gjysmën e trupit e kam varrosur dikur. në luftë njërën dorë dhe këmbën i kam humb, Kurrë s’jam hidhëruar pse mbeta me trup gjysmak, por quditem si populli im, para meje s’turperohet pak. Më pyet nipi xhaxhi ku e ke këmbën, i them ia kam falë Kosovës për liri, Më thotë mbesa po ti as gishta s’ke në dorë, i them i kam këputur për të shtrenjtën... 

Fillon vaksinimi antiCovid i punëtorëve shëndetësor në Preshevë dhe Bujanoc

Në shtëpitë e shëndetit të Preshevës dhe Bujanocit, filloi vaksionimi antiCovid i punonjësve shëndetësor. Në Komunën e Bujanocit, vaksinën kundër virusit korona e para e mori mjekja pediatër, Afërdita Mustafi, për të vazhduar edhe me mjekët tjerë të këtij institucioni shëndetësor. Sipas informacioneve, sot në Komunën e Bujanocit janë vaksionuar 15 punonjës shëndetësor,... 

14 shkurti dita e të dashuruarve a do të sjell dashuri politike për Kosovën?

Nue Oroshi Pikërisht më,14 shkurt 2021 ditën e të dashuruarve u caktua data e mbajtjes së zgjedhjeve për themelimin e parlamentit të ri të Republikës së Kosovës parlament i cili do të sjellë Qeverinë e re dhe Presidentin e ri të Kosovës, apo në mungesë të një kompromisi të partive politike për zgjedhjen e Presidentit të ri, do të digjet edhe vet. Uroj që qeveria e dalë... 

“Guxo”, nuk është slogan i shpikur nga Vjosa Osmani

Nga Skënder Sadri KAPITI Historia botërore  është  luftë e përpjekje për liri, drejtësi, dinjitet dhe zhvillim e progres, së cilës i ka paraprirë veprimi dhe guximi intelektual i intelektualizmit patriotrik dhe të guximshëm. Nga ajo që unë kam konstatuar shkak i prapambetjeve civile, demokratike dhe mosndërtimit të shtetit modern shqiptar akoma as në Shqipëri... 

Çfarë është udhëheqja autoritare

Ali Hertica  Për të kuptuar fuqinë e udhëheqjes autoritare, është e rëndësishme që së pari të kemi një kuptim të mirë të vetë fjalës autoritare. Autokratikisht rrëfen se dikush përcakton rregullat e tij.  Autoritar gjithashtu do të thotë që dhe përdoret shpesh në kuptimin e kryelartësisë ose arbitrarëve. Por kjo është më shumë mënyra në të cilën... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch