Home » Archive for 11 Janar, 2021

Ish-Kryeministri S.Berisha dhe Kryeministri E. Rama për Turqinë dhe Erdoganin

Nga Skënder Sadri KAPITIPër marrëdhëniet dhe për aleancën strategjike Shqipëri-Turqi , për Turqinë dhe presidentin Erdogan dhe për atë se cfarë ka bërë dhe bën Turqia për Shqipërinë dhe Kosovën duhet të dëgjojmë atë se cfarë deklarojnë shtetet shqiptare, shtetarët, kryeministrat, ministrat, ambasadorët e cdo kohe; duhet të degjojmë diplomacinë, akademinë dhe institucionet... 

Mirënjohja, virtyt i lartë i Prof. Eshref Ymeri

Nga Skënder Sadri KAPITI . Nxitja ,apo shtysa për ta shkruar këtë shkrim më erdhi pasi lexova te  “Fjala e lirë” shkrimin e Prof. Eshref Ymeri me titull “Mirënjohja është pasuri shumë e çmuar shpirtërore“. Te ky shkrim i tij vihet re ajo e cila u mungon shumicës dërrmuese të intelektualëve shqiptar te të cilët shëmbullon egoizmi,... 

Avdullahu Hoti: Sot nënshkruhet marrëveshja për Zyrën e Punës në Luginë të Preshevës

Në një konferencë për media me përfaqësuesit politikë të Luginës së Preshevës, ai prezantoi pikat e programit të kësaj zyreje e cila u themelua disa muaj më parë. “Një grup i personave kanë punuar dhe janë mbajtur konsultime me përfaqësues të Luginës së Preshevës për të përgatitur këtë program. Them me kënaqësi që u dakorduam së bashku dhe pas këtij takimi... 

Vërshimet nga reshjet: Apel nga shtabi për situata të jashtëzakonshme në Bujanoc

Duke parë situatën e përkeqësuar nga të reshurat e vazhdueshme atmosferike, ku si pasojë shumë vendbanime janë vërshuar nga uji i lumenjëve të cilët kanë dalë nga shtretërit e tyre, shtabi për situata të jashtëzakonshme në orët e para të mëngjesit ka mbajtur mbledhjen e saj ku ka shqyrtuar gjendjen momentale në teren. Me këtë rast, ka ndërmarrë masat e domosdoshme për... 

Politika dhe demokracia në Kosovë

Ali Hertica  Ka disa arsye për të mbrojtur,demokracin moderne .Unë jam duke folur në lidhje me demokracinë moderne sotë, në gjendjen e tanishme të teknologjisë, etikës,rëndësisë së popullsisë, shkalla e zhvillimit, etj … Unë parashtroj një deklaratë metafizik për demokracinë, por një praktikë dhe urgjente.   Sistemet punojnë nën kushte... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch