Home » Archive for 13 Janar, 2021

Çfarë bën Qeverit e Udhëhequra nga PDK, LDK dhe AAK-ja, për Luginën e Preshevës

Shkruan: Refik HASANI Përgjigje lidhur me takimin e sotëm të Kryeministrit në detyrë, z.Avdullah Hoti, me përfaqësuesit nga Presheva e Bujanoci, por mungonte përfaqësuesi ngaMedvegja. Ditë më parë edhe kandidatit i PDK-ës për Kryeministër z.Enver Hoxhaj, publikoi 7 zotime të ashtuquajtuar për Luginën e Preshevës. I kujtoj opinionit të gjërë se vetëm në fushatë zgjedhore... 

Bashkësia Islame në Preshevë, Shqiprim Arifit: Pasionet tuaja për karrige, nuk mund t’i gjeni te ne

Komunikatë Një postim i Shqiprim Arifit, na befasoi shumë dhe jo për gjë tjetër, por për faktin se ai e dika se ekziston Bashkësi Islame në Preshevë, pasi që asnjëherë më parë nuk ishte interesuar për këtë institucion fetar legjitim në Luginë të Preshevës. Bashkësia Islame në Preshevë, njofton të gjithë besimtarët e këtushëm dhe më gjerë se kryetari i saj, myftiu... 

Pasojat e tmerrshme të prishjes së shtetit

,, Në thelb, kufizimi kushtetues në fuqi,  është një tipar  i demokracisë,  ku kërkon respektimin e shtetit dhe ligjin.,  Ali Hertica  Në demokracitë, përdorimi i pushtetit arbitrar konsiderohet mallkim për sundimin e ligjit. Në thelb, kufizime kushtetuese në fuqi, një tipar kyç i demokracisë, kërkon respektimi i shtetit ligjor, a ka respektim... 

Opinion: VETING-un politik në Kosovë e bën Referendum i 14 Shkurtit, VETING-un institucional do e bëjnë KURTI dhe OSMANI

Nga Skënder Sadri KAPITI Me 14 Shkurt vota popullore do e ndëshkojë ashpër politikën e vjetër të LDK, PDK, AAK dhe NISMA, të cilat tashmë janë konsumuar së tepërmi nga fakti i keqeverisjeve të tyre në këto 20 vite. Elita e vjetër politike në Kosovë ka dështuar rëndë në ngritjen dhe ndërtimin e shtetit ligjor, modern e me standarde moderne; elita politike LDK, PDK,... 

YMRIJE BEQIRI KA GJEUR RRUGËN E LIRISË SË SHPREHJES POETIKE

Nga Hysen Ibrahimi, redaktor Këto ditë doli nga shtypi një libër i ri i autores Ymrije Beqiri me titullin “ME VARGUN PIKTUROJ”, përmbledhje me poezi, botim i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë ”Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Poetja Ymrije Beqiri, nxori në dritë veprën e saj të dhjetë të radhës të titulluar “ME VARGUN PIKTUROJ”, përmbledhje me... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress