Home » Archive for 14 Janar, 2021

DEKLARIMET ELEKTORALE PËR DIASPORËN

Po i dëgjoj subjektet politike që janë̈ ne pushtet për mbi 20 vite duke deklaruar se  tani u paska ra ndërmend që po ekzistojka diaspora dhe se janë pro asaj që zëri i diasporës të degjohet në Parlamentin e Kosovës. Vallë, ku ishin këto parti dhe liderët e tyre deri sot,  kur dihet mirë se ato  ishin bartëse te pushtetit. Pse nuk e ndërmorën asnjë̈ veprim konkret... 

Albin KURTIN Kryeministër dhe Vjosa Osmanin Presidente i pata parashikuar e “propozuar” që me 16 Dhjetor 2019

Nga Skënder Sadri KAPITI Sot me datë 14 Janar 2021, një muaj para zgjedhjeve parlamentare të parakohshme në Kosovë, në konferencën e përbashkët për shtyp mes Albin KURTIT dhe Vjosa  Osmanit u arrit dakordësimi që me fitoren e zgjedhjeve të 14 Shkurtit Kryeministër të jetë z. KURTI dhe Presidente znj. OSMANI. Unë që e ndjek me shumë vëmendje dhe me përkushtim politikën... 

Qeverit për 20 vjet nuk e kan ndihmuar Luginën e Preshevës

Shkruan: Refik HASANI Përgjigje lidhur me takimin e sotëm (datë 11 janar) të Kryeministrit në detyrë, z.Avdullah Hoti,me  përfaqësuesit nga Presheva e Bujanoci,por mungonte përfaqësuesi nga Medvegja. Ditë më parë edhe  kandidatit i PDK-ës për Kryeministër z.Enver Hoxhaj, publikoi 7 zotime të ashtuquajtuar për Luginën e Preshevës. I kujtoj opinionit të... 

Lufta e UÇK-së, Ibrahim Rugova dhe Albin Kurti e Vjosa Osmani

Nga Skënder Sadri KAPITI Ibrahim Rugova  dhe Lufta e UÇK-së, njëra rruga paqësore e politiko-diplomatike dhe tjetra ajo luftarake dhe e armatosur  si objektiv e stratergji kombëtare  kishin çlirimin e Kosovës, shtetësinë e Kosovës dhe  ndërtimin e shtetit ligjor, demokratik, modern si dhe zhvillimin e Kosovës republikane të lirë e të pavarur   dhe... 

Feja dhe ideologjia politike

Ali Hertica  Ajo fillon me çështjen e përkufizimit të fesë . Shumë përkufizimet e fesë shërbejnë për të për devijuar  një ose grup tjetër jashtë derës . Kështu , Sidomos në gjysmën e dytë të shekullit të kaluar shumë në lidhje me dallimin në mes feve e sekteve te fantazmat në vende të ndryshme kanë grupe që nuk gëzojnë të njëjtat të drejta si... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress