Home » Archive for 15 Janar, 2021

KËSHILLI KOMBËTAR SHQIPTAR DHE SHOQATA MJEKËT E LUGINËS TË GATSHËM PËR REALIZIMIN E INICIATIVËS PËR SPITAL TË LUGINËS

Kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa ka pritur sot përfaqësuesit e Shoqatës “Mjekët e Luginës” ku kanë filluar iniciativën për hapjen e një spitali në Luginë të Preshevës. Deklarata e z.Mustafa pas takimit: Pata kënaqësinë të mirëpres përfaqësuesit e Shoqatës Mjekët e Luginës të kryesuar nga kryetari, dr. Bekim Arifi, dr. Xhejlane Ferati, dr.... 

NË MANDATIN E PARË TË PRESIDENTIT JOE BIDEN KOSOVA DO TË ANËTARËSOHET NË OKB, KURSE NË MANDATIN E DYTË NË BE

Nga: Hysen Ibrahimi, kryetar i Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi. Suedi, Förslöv, 15.01.2021 Të gjitha analizat na qojnë në këtë drejtim, pa asnjë mëdyshje. Nisur nga fakti, duke studiuar zhvillimet poltike, pastaj idenë e Presidentit të SHBA-ve, Joe Biden, sidomos në përzgjedhjen e ekipit të tij të mrekullueshëm,... 

Partitë e mëdha në Kosovë që në fillim të marrëveshjeve ia shuan identitetin politik partive të vogla

Nue Oroshi Kosova në prag të zgjedhjeve është duke vluar politikisht,deri më, 14 shkurt 2021 shumë politikan të rinj e të vjetër shohin ëndrra me sy hapur dikush e sheh vetën deputet e dikush ministër, një tjetër kryeministër e tjëtri apo tjetra president e presidente.Mirë është që njerëzit jetojnë dhe ëndërrojnë, por më e keqja është se 14 shkurti 2021 do ti shuaj... 

Shoqata e shkrimtarëve shqiptar në Suedi u ndihmua me mijëra korona

Nisma e aksionit për të ndihmuar materialisht shoqatën e shkrimtarëve dhe të artistëve shqiptar “ Papa Klementi XI Albaninë Suedi” po përkrahet nga njerëz vullnet mirë, dashamirë të fjalës së shkruar, biznismen dhe anëtarë të kësaj shoqate. Shuma e  dhuruar e mjeteve variron nga një mijë korona deri në dhjetë mijë korona suedeze. Njëri ndër të parët që iu... 

Dilemet e një shoqërie demokratike

Ali Hertica  Unë kam qenë krenar që kam qenë pjesë e demokracisë së sotme. Tani kam bërë një studim të vjetër dhe ndoshta po aq pa kuptim, termi “demokraci” është bërë më shumë një nocion utopik, diçka e paarritshme.   Shumë , pak të dhëna  për qytetarët, politikanët e korruptuar dhe vetja e tyre dhe  prestigji... 

Intelektualë të Kosovës, Shqipërisë e kudo jeni, Ju ftoj të mbështesim Albin Kurtin e Vjosa Osmanin

Nga Skënder Sadri KAPITI Intelektualë  të Shqipërisë, Kosovës, diasporës e kudo jeni:  Ju bëj thirrje të mbështesim Albin KURTIN dhe Vjosa OSMANIN; Ju ftoj që të  mos rrini indiferenet por aktivizohuni, merrni guximin dhe veproni sepse: Ju keni energjinë intelektuale, Ju keni forcën, mëncurinë dhe autoritetin për të rrënuar e dërrmuar korrupsionin,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress