Home » Archive for 17 Janar, 2021

Kur do të kthehet Lapidari i UÇPMB-së në Preshevë?

Shkruan: Refik HASANI Më datën 20 janar bëhen tetë vjet nga largimi i pllakës përkujtimore të dëshmorëve të kombit të rënë në luftën e UÇPMB-së. Shumë premtime u dhanë se Lapidari i UÇPMB-së do të kthehet aty ku ishte. Por deri tash ato mbetën vetëm premtime dhe fjalë. Atëherë, kur do të kthehet lapidari i  UÇPMB-së ... 

Krismat e Untergrupenbachut dhe enigma e pazgjidhur tash e 39 vite

Nue Oroshi Vitët e shtatëdhjeta dhe të tetëdhjeta të shekullit të kaluar ishin vite kur diaspora shqiptare zhvillonte aktivitet kombëtar të pandërprerë,por edhe sigurimi shtetëror jugosllav kryente vrasje serike  të pandërprera e sidomos tek atdhetarët shqiptar.Një plan i sofistikuar ishte pergatitur edhe për vrasjen e atdhetarve Jusuf e Bardhosh Gervalla dhe Kadri... 

Komuna e Preshevës: Imunizimi masiv i popullatës do të bëhet në objektin e Shtëpisë së kulturës “Abdullah Krashnica”

Shtabi për situata të jashtëzakonshme mban mbledhjen e tij jo të rregullt Në bazë të shkresës zyrtare të Ministrisë së për administratë shtetërore dhe vetëqeverisjes lokale lidhur me formimin e Punktit për imunizim masiv të popullatës lokale, Shtabi për situata të jashtëzakonshme i Komunës së Preshevës të dielën më datë 17 janar 2021 me fillim në ora 12:00, mbajti... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch