Home » Archive for 19 Janar, 2021

Antony Blinken: Duartrokas punën që ka bërë Trump, do ta shtyjmë Kosovën përpara

Sekretari i Shtetit në ardhje i SHBA’së, Antony Blinken, ka folur për hapat që do t’i marrë Amerika në marrëdhëniet ndërkombëtare nën Administratën e Joe Biden. Kur është pyetur për punët e Presidentit të kaluar Donald Trump, ai ka thënë se ka punë që i mbështet dhe marrëveshja në mes të Kosovës dhe të Serbisë është njëra prej tyre. “Asnjë parti nuk... 

“Revolucioni i Vonuar Demokratik” apo “Republika e Tretë” e 14 shkurtit?!

Shkruan: Nehat Hyseni  Zgjedhjet e 14 shkurtit, sipas pritshmërive dhe sondazheve të ndryshme, ka gjasa se do ta sjellin përmbysjen e pushtetit 20-vjeçar në Republikën e Kosovës dhe do ta sjellin në pushtet regjimin ultramajtist të VV-së me Albin Kurtin Kryeministër dhe me pretendime që militantja e devotëdhme albiniste, ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani,... 

Intelektuali dhe politikani mëndjemadh e servil

Nga Skënder Sadri KAPITI Intelektuali rrezikohet, kërcënohet dhe zhvlerësohet  nga vetëvetja dhe kur atë e mbërthen egoizmi negativ, xhelozia, servilizmi  dhe sidomos mëndjemadhësia intelektuale e mbivlerësimit të vetes së tij. Intelektuali i cili nuk është modest, as tolerant, as komunikues e as mirënjohës ndaj intelektualëve të tjerë ai vuan nga sëmundja... 

Votuesit nuk e zgjedhin vetë pushtetin

Ali Hertica  Votuesit janë shumë të largët në demokracinë Kosov . Me rritjen e nivelit mesatar të njohurive, lirisë individuale të zgjedhjes dhe fuqizimit pasues të njerëzve, është, sipas paraqitësve të këtij projektligji, e pamjaftueshme për t’i dhënë votuesve në nivelin kombëtar mundësinë për të shprehur pikëpamjet e tyre vetëm një herë në katër vjet.... 

Hoxhaj ju premton qytetarëve nga Lugina pajisjen me pasaportë të Kosovës

Kandidati i PDK-së për kryeministër, Enver Hoxhaj sot ka vizituar disa biznese në Fushë Kosovë e që pronarët janë nga Presheva, Medvegja dhe Bujanovci. Hoxhaj përmes një postimi në Facebook thotë se prioritet i qeverisë së tij do të jetë pajisja e tyre me pasaportë të Kosovës. Postimi i Hoxhajt:  Bashkë me Bedri Hamzën, vizituam disa biznese në Fushë Kosovë... 

“Revolucioni i Vonuar Demokratik” apo “Republika e Tretë” e 14 shkurtit?!

Shkruan: Nehat Hyseni  Zgjedhjet e 14 shkurtit, sipas pritshmërive dhe sondazheve të ndryshme, ka gjasa se do ta sjellin përmbysjen e pushtetit 20-vjeçar në Republikën e Kosovës dhe do ta sjellin në pushtet regjimin ultramajtist të VV-së me Albin Kurtin Kryeministër dhe me pretendime që militantja e devotëdhme albiniste, ushtruesja e detyrës së Presidentit, Vjosa Osmani,... 

Dakord me Prof. Eshref YMERI: Do të ishte mirë që Skënder Kapiti të ishte deputet në Kuvendin e Kosovës

Nga Av. Ilir MalindiMua av. Ilir Malindit i interesuar per zhvillimet kombetare , pra, edhe të poliikës kosovare, pavarësisht se afati ligjor për listat e deputetëve në Kosovë ka përfunduar dhe ato janë mbylllur, por më vjen mirë që ka intelektualë e profesorë të tillë si Z. Ymeri që vlerësojnë dhe shprehin mirënjohje por që edhe sygjerojnë që në politikë të ketë personalitete... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress