Home » Archive for 20 Janar, 2021

BE duhet të këtë parasysh pavarësinë e Kosovës në dialogun me Serbinë

Nga XHAVIT ÇITAKUNjë dialog i stërgjatur, me shumë kontradikta, mosmarrëveshje e plot ngarkesa nacionaliste e injorimi të shtetit të Kosovës nga ana regjimit të Serbisë. Ndërkaq, në anën tjetër, Bashkimi Evropian si ndërmjetësues në këtë dialog po tregohet jashtëzakonisht i plogësht dhe pa ndonjë strategji të mirëfillt për të arritur një epilog në një pjesë të Ballkanit... 

Joe Biden është betuar si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Në një ceremoni të pazakontë për shkak të masave anti-COVID dhe për shkak të masave të sigurisë si pasojë e protestave të dhunshme që ngjanë para disa javësh, Bideni merr udhëheqjen në një kohë të vështirë për vendin. Bideni, tash 78-vjeçar, fitoi në zgjedhjet e nëntorit ndaj ish-presidentit Donald Trump, që ka refuzuar të pranojë humbjen. Ai madje ka thyer traditën... 

ATDHETARIT TË SHQUAR, HARRY BAJRAKTARI

Nga Ramiz LUSHAJ Fjala m’u baftë bajrak, Udhës tande me guxim Vranoci. Ditëlindja jote në kalendar të kohës. Je plis i bardhë dardan në grataçielat e Nju Jorkit. Vitet me sakrifica t’i lexoj në thinja Me rrënjë tek Kosova Me dritë tek Pavarësia. Plis të bardhë të ka Historia. Gjithnjë të buron buzëqeshja Si një Lumabardhë… Me... 

SOT E 15 VJET NA U KONFIRMUA NJOHJA E KOSOVËS ME PRANINË E PERSONALITETEVE BOTËRORE NË VARRIMIN E PRESIDENTIT DR. IBRAHIM RUGOVA

Në këtë 15 vjetor të shkuarjes në amshim të Presidentit Historik e Shpirtëror të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova, u përpoqa të shkruaja pak fjalë për madhështinë e tij si shkrimtar, si intelektual, si studiues, si akademik, si politikan, një njeri parasegjithash! Mbi bazën e studimeve të shkelqyeshme, me notën më të lartë, në një afat rekord, Ibrahim Rugova arrin të vazhdojë... 

Çdo sundimtar përdor gënjeshtrën për ta justifikuar pushtetin e tij

Ali Hertica  Çdo sistem politik ka në bërthamën e tij ideologjinë. Sistemi më i zakonshëm është quajtur demokraci parlamentare, në të cilat shkalla e bashkëveprimit në mes të politikanëve dhe qytetarëve të tyre është baza. Vendimet politike merren pasi ata janë të përgatitur. Kjo është një sistem i komplikuar dhe nuk është shumë e qartë për të gjithë... 

Politikanët shqiptarë dhe Bashkimi Kombëtar

Nga Skënder Sadri Kapiti Tjetër gjë është populli shqiptar dhe Shqipëria dhe tjetër gjë është treguar, ka punuar dhe ka  vepruar politika dhe politikanët e Shqipërisë prej 100 vitesh si dhe politikanët e Kosovës pas Shpalljes së Pavarësisë së saj. Politika dhe politikanët në Shqipëri , atyre më shumë u ka interesuar interesi personal , akrabaja nepotiko-fisnore... 

Preshevë: Sot, 150 qytetarë janë vaksinuar me vaksinën kineze

Javën e kaluar ishte mundësia për të aplikuar online për imunizim ndaj koronavirusit në Serbi. Edhe qytetarët e Luginës së Preshevës kanë aplikuar për ti përzgjedhur vaksinat anti-Covid, ato amerikane, ruse, apo kineze. Duke u bazuar sipas kërkesave të qytetarëve, Shtëpia e Shëndetit në Preshevë ka SIGURUAR 150 doza të vaksinës SARS-CoV-2 (Vero Cell) të kompanisë Sinopharm,... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch