Home » Archive for Shkurt, 2021

Meliza Haradinaj reagon ashpër për padinë që Beogradi ka ngritur kundër kryetarit të KNSH-së në Luginë të Preshevës

Ministrja e Punëve Jashtme të Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj ka reaguar ashpër për padinë që Beogradi ka deponuar sot kundër kryetarit të Këshillit Nacional Shqiptar të Luginës, z.Ragmi Mustafës. Me anë të një postimi në Facebook, Haradinaj është shprehur se Serbia po punon pa rreshtuar për ta ndalur secilën frymë shqiptare,  dhe secilin simbol me të cilin... 

Mbivarrezën masive të kufomave shqiptare është ndërtuar godina e xhandamerisë serbe

Një fjal popullore thotë se trupi i njeriut mjund të humbë, të zhdukët, por gjaku kurrë. Dalëngadalë, ata që i kryen krimet, vetë po i zbulojnë. Disave gjaku ua shkundi “ ndërgjegjën” ?! Rrëfime tronditëse të Jovan Goluboviq, ish-pjesëtar i Njësive të veçanta të policisë serbe, që bënë krime lufte në Kosovë, Bosnje e Hercegovinë dhe në Kroaci Nga XHAVIT ÇITAKU Në... 

Nji Kujtesë për OSBE-ODIHR

Nga Ramiz LUSHAJ             Në Zgjedhjet e 25 Prillit 2021 në Shqipëri, OSBE e ODIHR, nuk duhet të sjellin shumicen e vëzhguesve të tyre nga vendet sllave në Ballkan dhe të Europës Jug-Lindore, ish Vendet e BRSS, siç kanë vepruar në Zgjedhjet e 28 Qershorit 2009. Asokohe, selinë kryesore e kishin tek Ambasada e sotme e Kosovës... 

Opinion: Me hajni, me rrena, me tradhti dhe me korrupsion nuk ndërtohet as drejtësia e as shteti ligjor

Nga Skënder Sadri KAPITI. Kur tradhtia, hajnija, rrenat dhe sidomos kur korrupsioni kapin jo vetëm politikën por edhe shoqërinë, atëhere është shumë zor dhe e vështirë që të dalë në dritë ndonjë gjë e mirë, dhe as që mund të ndërtohet dhe as që mund të funksionojë  drejtësia e as shteti publik e republikan. Një shoqëri e cila nuk lufton dhe nuk ndëshkon... 

Kushtet e Vuçiqit për serbët në Kosovë: “Veç qëndroni në shtëpitë tuaja” do të keni, para, autostradën Mitrovicë – Jarinje, spitale…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka mbledhur sot në kazermën e Kurshumlisë përfaqësuesit e Listës Serbe në Kosovë dhe pas takimit, ai ka dhënë një listë të gjatë të premtimeve. Vuçiqi ka falënderuar serbët që votuan Listën e mbështetur nga ai, ndërkohë që ka premtuar ndërtimin e disa spitaleve, rrugëve e madje edhe objekt universiteti. Po ashtu ka premtuar... 

“Politika si ide” – Libër i ri i Valentina Leskaj

Të nderuar Miq të Librit dhe të Botimeve Toena, me kënaqësi të veçantë ju njoftoj për botimin dhe qarkullimin e librit të ri të autores Valentina Leskaj “Politika si ide”, një libër për politikën e së ardhmes. Një narracion mbi lëvizjet e politikës shqiptare këto tri dekadat e fundit, një reflektim idesh e ngjarjesh, që shënjojnë historinë e Shqipërisë... 

Pasojat dhe Premtimet e autoriteteve të« Kosovës

Ali Hertica  Shumë njerzë mendojnë se është gabim të bësh diçka të paligjshme. Si mund të bazohet një detyrim i përgjithshëm për bindje ndaj ligjit. Do të marrim shembull Kosovën . Sot vendi është demokratik dhe ligjet vendosen në Parlament,që përbehet prej përfaqësusve të zgjedhur nga populli.  Ata që marrin pjesë në zgjedhjet parlamentare dhe votojnë... 

SHEFI I ZYRËS NDËRLIDHËSE TË REPUBLIKËS SË KOSOVËS NË BEOGRAD VIZITON BUJANOCIN

Jetish Jashari, shef i zyrës ndërlidhëse të Republikës së Kosovës në Beograd ka vizituar komunën e Bujanocit, ku është pritur nga kryetari i komunës z. Arifi. Gjatë takimit, në frymë vëllazërore u diskutuan temat aktuale në Bujanoc dhe rajon, dhe edhe kësaj here u sigurua mbështetja e Republikës së Kosovës për qytetarët e komunës së Bujanocit. Kryetari Arifi shfrytëzoi... 

Qeverisja e re në Kosovë në mes të vazhdimit të qeverisjes se barkut apo rikthimit tek qeverisja e mendjes

Nue Oroshi Qeverisja e re në Kosovë në mes të vazhdimit të qeverisjes se barkut apo rikthimit tek qeverisja e mendjes, si dhe domosdoshmëria e reformimit të partive humbëse Në shumë shkrime tash e shumë vite kam qenë kundërshtar i mënyrës së qeverisjes në Kosovë.Nuk kam pasur asgjë në rrafshin personal me asnjë politikan që kanë qeverisur për 20 vite në Kosovë por... 

Mejdi Orana, Heroi i humanizmit dhe patriotizmit

Tash e tredhjetë vjet më pare Mejdi Orana jeton e punon në Gjermani, i cili, pos tjerash, për çdo vit për familjet pa burim të ardhurash në Kosovë, pa përkrahje nga dora e shtetit, ndanë mijëra euro Nga XHAVIT ÇITAKU Sa herë e përmend Kosovën, ofshan. Merr frym thellë. Në qepallat e tij janë grumbulluar lotët dhe vetëm sa nuk i pikojnë dhe të rrjedhin në faqet e tij... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress