Home » Archive for 4 Shkurt, 2021

6 mijë trupa Amerikane të pajisura për luftë zbarkojnë në Shqipëri

Shqipëria dhe Forcat e Armatosura vijojnë përgatitjet për stërvitjen “Defender Europe 21”, një nga stërvitjet më të mëdha të ushtrisë amerikane në Evropë. Për të parë nga afër përgatitjet, Shqipërinë po e viziton zv.komandanti i Ushtrisë amerikane në Evropë dhe Afrikë, gjeneralmajor Joseph F. Jarrard, i cili u prit në një takim nga ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi. Ministri... 

Nue Oroshi: 7 faktet pse duhet votuar numri 7 Anton Quni në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021

Shpeshherë votuesit në Kosovë gjatë zgjedhjeve votojnë me eufori herë duke votuar kandidat që i takojnë partive të tyre të preferuara madje pa e shikuar faktin dhe pa menduar fare se cilin kandidat po e votojnë që ta përfaqësoj qytetarin e Kosovës në Parlamentin e Kosovës.Më pas po ankohemi se kemi deputet të llojeve te ndryshme,që nuk janë fare te aftë për pozicionin politikë... 

Përse iu mohua e drejta e votës mijëra mërgimtarëve?

Nga XHAVIT ÇITAKU Si asnjëherë më parë, mërgata shqiptare ishte shumë e interesuar që kësaj radhe të marrë pjesë dhe të kontribuoj  me votën e saj në zgjedhjet nacionale që po organizohen gjatë këtij muaji në vendin tonë. Mirëpo, siç është pritur, mërgimtarët tanë janë shumë të zhgënjyer me tretmanin që po iu bëhet nga institucioni përkatës kompetent... 

Zgjedhjet dhe demokracia

Ali Hertica  Pas negociatave të dështuara rezidencës së kryeministrit në pranverë të vitit 2021, ka ardhur (pranvera). Pas përfundimit të zgjedhjeve ishte duke punuar në marrëveshjen e koalicionit e II Rutte, dhe atëherë nuk ishte prisni për marrëveshjen social mes partnerëve social, dhe tani është duke pritur deri në gusht. Në mes ka pasur disa rregullime... 

Kujtesë për Partinë Demokratike të Shqipërisë

Nga Skënder Sadri KAPITI  Fitorja e PD-së fillon nga Durrësi. Po të krahasojmë dy forcat politike: atë të Partisë Demokratike me atë të Partisë Socialiste në Qarkun e Durrësit rezulton se Partia Demokratike ka një trashëgimi politike historikisht shumë më superiore dhe më të avantazhuar se sa Partia Socialiste. Këtu sot do të ndalem në faktin e kualiteteve dhe... 

Qeveria e Hotit, merrë vendim që t’i alokojë 200 mijë euro për Komunën e Bujanocit

Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Qeveria ka marrë vendimin në mbledhjen e saj të rregullt në platformat online për rindërtimin e Kalasë së Ulqinit, që përfshinë shumën e 10 mijë eurove. Ky rindërtim pritet të bëhet pasi që ishin shkaktuar dëme nga vërshimet në Mal të Zi.Po ashtu Qeveria e Hotit, ka marrë vendimin që t’i alokojë 200 mijë... 

Palestina e ka quajtur zhgënjyese vendimin e Kosovës për të hapur Ambasadën në Jeruzalem

Ministria e Punëve të Jashtme të Palestinës e ka quajtur zhgënjyese vendimin e Kosovës për të hapur Ambasadë në Jeruzalem pas lidhjes së marrëdhënieve diplomatike mes të dyja vendeve. Ministria e Jashtme e Palestinës i ka bërë thirrje Kosovës të tërheqë vendimin për hapjen e ambasadës në Jeruzalem, shkruan agjencia palestineze e lajmeve, Wafa. Në reagim thuhet se... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress
ShqipEnglishDeutsch