Home » Archive for 9 Shkurt, 2021

Ambasada amerikane në Serbi përsërit qëndrimet e Bidenit: Ta njihni Kosovën

Zëdhënësi i Ambasadës amerikane në SHBA, James Hagengruber, ka thënë se njohja e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë ka qenë kërkesë e ish-presidentit Donald Trump, si dhe vazhdon të jetë kërkesë e presidentit aktual, Joe Biden. “Ish Presidenti Trump e bëri këtë politikë shumë të qartë. Për shembull, në vitin 2019 ai i shkroi Presidentit Aleksandar Vučić për “mbështetjen... 

FJALIMI I PARË SHQIP NË PARLAMENTIN E SERBISË SË PASLUFTËS

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë Shaip Kamberi, i ka parashtruar pyetje në gjuhen shqipe kryeministres së Serbisë Ana Bërnabiq. Kamberi tha se ai ka të drejtë ta bënte këtë. Fjalimi i z. Kamberi: “Poštovani građani Republike Srbije, Dame i gospodo narodni poslanici, Gospodine Presedniče; Dobar dan – Mirëdita Sot është e një ditë e veçantë.Është... 

Absolutizm praktikisht nuk ka qeveri absolute në botë

Ali Hertica  Absolutizmi i referohet formës së qeverisjes në të cilën një person, shpesh një monark ose mbret, ka pushtet të plotë dhe nuk është përgjegjës para subjekteve të tij ose një parlamenti.  Në Evropë, monarkët absolutë legjitimuan epërsinë e tyre me shekuj me teorinë hyjnore të teorisë së mbretërve, e cila thotë se Zoti e ka vendosur pushtetin... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress