Home » Archive for 12 Shkurt, 2021

Enver Hoxhaj: Të dielën, së bashku, do ta shkruajmë historinë

Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot takimin përmbyllës në Prishtinë, me mijëra simpatizantë të kësaj partie. Kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj në tubim ka thënë se të dielën, më 14 shkurt, do të shkruhet një faqe e re në historinë e Kosovës. Kandidati për kryeministër nga radhët e PDK-së, Enver Hoxhaj, në tubimin e mbajtur në Prishtinë, I cili po... 

Haradinaj: Na ka humbur durimi, nuk mbesim më të bllokuar nga Serbia

Kandidati për president nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj teksa ka folur rreth programit qeverisës ku tregoi edhe fokusin e partisë së tij, tha se ajo çfarë kanë bërë ata, është se kanë punuar bazuar në gjendjen reale dhe mbi atë bazë edhe ka ardhë deri të programi i detajuar që është mirëpritur si i tillë. Haradinaj tha se ndonëse kanë synim... 

Avdullah Hoti: Nëpër Prishtinë do të kalojnë të gjitha autostradat që lidhin Ballkanin

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër, Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje qytetarëve të Prishtinës që të dalin masivisht në zgjedhjet e 14 shkurtit. Hoti ka thënë se çdo ditë e më shumë po bindet në fitoren e LDK-së. Ndër të tjera, Hoti ka thënë se në vizionin e LDK-së dhe projektet konkrete tashmë të siguruara, nga qeverisja e Lidhjes Demokratike... 

Opinion: Është koha për Epokën Kurti-Osmani

Skënder S.Kapiti Gjykatësi i madh është koha. Koha  tregohet e pamëshirshme dhe ajo zbulon të vërtetat, mashtrimet, krimet ,dështimet dhe është po koha ajo e cila nxjerr ne pah realitetet e keqija dhe që i ndëshkon ato si rrangalla e vjetërsira të dalë boje. Aq më shumë akoma gjykatësit kohë nuk i shpëton dot as politika. Koha tashmë ka provuar e vertetuar... 

Aparati konceptual historik të zhvilluar nga themeluesit e socializmit shkencor

Ali Hertica   Kjo është e nevojshme për dy arsye në radhë të parë, kjo pikëpamje e historisë ishte pjesë e bagazhit ideologjik të partive që apeluan për trashëgiminë intelektuale të Marksit dhe Engelsit; në këtë mënyrë funksionoi përmes debateve politiko-strategjike brenda lëvizjes të shekujve XIX dhe XX. Në radhë të dytë, historiografia shkencore në rrjedhën... 

VOTA PËR NDRYSHIME E FORCON MIQËSINË MEAMERIKËN

-Presidentët amerikan nuk deklarohen, por Biden do tëpreferonte Zonjën Osmani dhe Zotin Kurti në qeverisje të Kosovës MA. AGIM ALIÇKAJ                                          ... 

“Biden duhet të zgjedhë mes pragmatistit Hoxhaj dhe populistit Kurti”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden i kërkoi Serbisë ta njohë Kosovën në një letër që ia dërgoi presidentit serb, Aleksandër Vuçiq. “Ne mbesim të përkushtuar në mbështetjen e synimeve të Serbisë për integrim evropian dhe ju inkurajojmë të vazhdoni t’i ndërmerrni hapat sado të vështirë për arritjen e këtij qëllimi – duke e përfshirë realizimin e... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress