Home » Archive for 13 Shkurt, 2021

Shaip Kamberi i shkruan letër BE-së dhe SHBA-së

Përfaqësuesi i shqiptarëve në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, së bashku me kryetarin e Këshillit Kombëtar Shqiptar, Ragmi Mustafa, u kanë dërguar një letër zyrtarëve të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me qëndrimet dhe vendimet tanimë edhe ligjore, në funksion të institucionalizimit dhe legalizimit të gjuhës së urrejtjes dhe raciste ndaj... 

Wolfgang Petrich: Njohja e Kosovës nga Serbia, fjalë kyçe e SHBA-ve

Diplomati austriak Wolfgang Petrich, ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën në vitet 1998-99, ka komentuar letrën e presidentit amerikan, Joe Biden drejtuar Presidentit Serb Aleksandar Vuçiq, duke e quajtur atë fillimin e komunikimit zyrtar midis Biden, si president i SHBA, dhe Vuçiq. ” Biden donte të dërgonte edhe një herë mesazhin me këtë letër se Shtetet e Bashkuara... 

Wesley Clark: Nëse Serbia dëshiron afrim me perëndimin duhet ta njoh Kosovën

Ish-komandanti i lartë i NATO-s, Wesley Clark thotë se një njohje e ndërsjellë mes Kosovës dhe Serbisë, është rruga drejt përparimit dhe integrimit dhe se kjo sjell përfitime për të dyja vendet. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, zoti Clark thotë se administrata e re e Presidentit Joe Biden, do ta shtojë vëmendjen ndaj Evropës Juglindore dhe Ballkanit. Në një bisedë... 

Shkëlqimi i rrezeve të artit poetik të krijueses Drita N. Binaj

Kritiku letrar nga Shqipëria , Namik Selmani, vlerëson: Në rolin e kritikut unë do të vije librin e Dritës “ Si ta pagëzoj heshtjen” në radhën e parë të librave që janë shkruar në mërgatën shqiptare Nga XHAVIT ÇITAKU Me artin poetik Drita Nikoliqi Binaj filloi të merret që nga viti 1982, ndërsa poezitë e saj të para u botuan në gazetën “ Rilindja” në “ Zëri... 

Opinion: Nesër rikthehet fuqishëm në Kosovë legjitimiteti demokratik

Nga Skënder Sadri KAPITI  Nesër mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në  Kosovë , gjë e cila do të mundësojë rikthimin fuqishëm të legjitimitetit demokratik , legjitimitet i cili u rrëzua nga një grusht parlamentar shteti në Mars të vitit 2020, e që jo vetëm kaq por që madje edhe akoma dyfish më keq , pasi ky grusht parlamentar instaloi edhe  një qeverisje... 

RIFAT KIDA – NJERIU I KANGËS

Nga Ramiz LUSHAJ Në dy kontinente të kaloi jeta jote, në 7 kontinente zani,U rrite, ike, erdhe… me dashuri dhe me ëndrra Cërmjani.Në krahë të avionit, të zogut, të kangës, të dhimbjes…Erdhe nga Teksasi i Amerikës në tokën e Vendlindjes. Kjo dhimbje e madhe sa 51 male alpine e ka sot emrin tand,Po dhe planeti tokë e ka nji kontinent të akullt: Groenlandë.Nga e shtuna... 

ME 13 SHKURT, ORA 15.00,DO TË BËHET VARRIMI I KËNGTARIT RIFAT KIDA NË CËRMJAN TË GJAKOVËS

  “Shokë, miq dhe dashamirë të çmuar!     Sot, ditë e shtunde,  me 13 shkurt 2021, në orën 15:00, në Cërmjan-Gjakovë , do bëhet varrimi i shokut dhe mikut tim Rifat Kida!” ________ Njoftim i djeshëm nga shoku i tij i ngushtë i zemrës, i këngës, i mërgimit, i përjetësimit, Zek NOKSHIQI i Plavë-Gucisë e i Malësisë së Gjakovës, i ardhun nga... 
© 2021 Kosovalindore.com · RSS · Designed by Theme Junkie · Powered by WordPress